Led Lens Nedir, Nerelerde Kullanılır?

LED’ler olarak bilinen Işık Yayan Diyotlar, uzun ömürlü ve inanılmaz derecede enerji verimli olan küçük ampullerdir. Bu ışıkların özel tasarımı, LED yayıcı hedefini yardım almadan aydınlatacak kadar güçlü olmadığından, en iyi şekilde çalışabilmeleri için ek lens ve optiklerin kullanılmasını gerektirir. LED optikleri iki türe ayrılır: birincil ve ikincil.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Led Lens Nedir?

Birincil Optik

LED’ler tüm ışıklarını merkezlerinden yayar, yani bu ışık yayıldıkça kenarlarda kaybolur. Üreticiler bu tarz ışık yayılımını “tipik mekansal dağılım” olarak tanımlıyor. Değiştirilmeden bırakıldığında, bir LED’in birincil optiği ışığın yayılmasına ve odaklanmamış görünmesine neden olur.

İkincil Optik

İkincil optikler, bu ışığın odaklanmasına yardımcı olmak için inanılmaz derecede faydalıdır. Işınların 180 derece yayılmasına izin vermek yerine, LED’lerden gelen ışığı toplayabilen ek lensler veya reflektörlerden oluşurlar. Genel olarak, ikincil optikler, ışık kaynağı ne kadar küçükse o kadar etkilidir.

İkincil optikler tartışılırken sıklıkla kullanılan bir terim Tam Genişlik Yarı Maksimum (FWHM)’dir. Bu terim, dış kenarları merkezinin yoğunluğunun yarısında olduğunda ışık huzmesinin genişliğini tanımlar.

Led Lens Nerelerde Kullanilir
Led Lens Nerelerde Kullanilir

TIR Optik

Toplam İç Yansıma (TIR) ​​optiği, yaygın bir ikincil optik türüdür. TIR optikleri genellikle koni şeklindedir ve içinde kırılmış mercek bulunan bir reflektörden yararlanır. Işık huzmesini, çeşitli genişliklere ayarlanabilen paralel bir huzme üreten reflektöre yönlendirerek çalışırlar.

Reflektörler

Reflektörler, başka bir yaygın ikincil optik türüdür. Kendi başlarına, TIR optiklerinden çok daha ucuzdurlar ve neredeyse tüm akkor lambalarda bulunabilirler. Ancak, reflektörlerin tek başına kullanılması hoş olmayan bir parlama veya lümen çıkışı kaybıyla sonuçlanabilir. Bunun nedeni, ona kılavuzluk edecek TIR optikleri olmadan, ışık huzmesinin çoğunun aslında reflektöre temas etmeyeceğidir. Daha modern reflektörler, ışığı daha etkili bir şekilde dağıtan farklı kaplama türlerini kullanabilir.

Led Lens Nerelerde Kullanılır?

Kendi LED ışıklarını oluşturmak isteyen kişilerin, hangi tür ikincil optiklerin arzu ettikleri ışığı elde etmelerini sağladığını belirlemek için genellikle biraz deneme yapmaları gerekecektir. Göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktör, optik ile karşılaştırıldığında LED’in boyutudur. Örneğin, çok dar bir ışık huzmesi istiyorsanız, daha büyük bir optik ve daha küçük bir emitör seçmelisiniz. Gereken ışık türünün net bir şekilde anlaşılması, uygun emitör ve optiklerin seçilmesini önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

Led Lenslerin Faydaları

  • Yüksek verimlilik:  LED’ler, eşit parlaklık seviyeleri sunarken akkor ampullerden önemli ölçüde daha az enerji kullanır.
  • Uzun ömürlü:  LED’ler, değiştirilmeleri gerekmeden önce genellikle yedi yıldan fazla dayanır. Ek olarak, yavaş yavaş başarısız olurlar – ömürlerinin sonunda akkor ampul gibi aniden ölmek yerine sönerler.
  • Çevre dostu:  LED’ler akkor ampullerden %90 daha az enerji tüketir. Ayrıca geri dönüştürülebilirler ve toksik olmayan malzemelerden yapılmıştır.
  • Güvenli:  LED’ler ısı üretmez, bu nedenle yangın veya yanık olasılığını azaltır.
  • Sağlam:  LED ışıklar, bir muhafazadaki küçük bir çipten gelir ve onları neon gazı veya filaman kullanan ampullerden daha sağlam hale getirir.
  • Çok yönlü:  İlk LED yayıcılar yalnızca yönlü ışık yayabilirken, modern optikler, istenirse dağınık bir parlaklık veren ortam LED’lerine sahip olmayı mümkün kılmıştır. Farklı lens türleri de farklı renkli ışıklar sağlayabilir. Mavi, kırmızı ve kehribarın temel renkleri, bir dizi benzersiz renk üretmek için karıştırılabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir