Brix Değeri Nedir, Kaç Olmalıdır?

Brix değeri, sıvı çözeltide ne kadar çözünmüş şeker olduğunu açıklar. Bu değer Brix derece olarak belirtilmektedir. Bir derece briks, yüz gram sıvı çözeltinin bir gram şeker içerdiği anlamına gelmektedir. Yani Brix değeri ne kadar yüksek olursa, sıvı çözelti o kadar tatlı olur. Bu, Brix değerinin nihai ürününüzün tadı ve kalitesi için önemli olduğu anlamına gelir. Fakat Brix değerini nasıl ölçersiniz? Ve mahsulünüz için ne anlama geliyor?

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Brix Değerini Neden Bilmek İstersiniz?

Yüksek Brix değeri, mahsulünüzün iyi bir tat ve kaliteye sahip olduğunu gösterir. Brix değeri yüksek olduğunda son ürünlerinizin tadı daha tatlı olacaktır. Brix değeri yüksek bir mahsul de daha uzun süre muhafaza edilebilir. Ayrıca Brix değeri yüksek olan bitkiler böcek saldırılarına karşı daha dirençlidir. Diğer uçta, düşük bir Brix değeri, bitkinizde bir besin eksikliğini gösterebilir.

Brix değerini düzenli olarak ölçmenin bir diğer avantajı da büyüme trendlerini analiz etmenize yardımcı olmasıdır. Bu, mahsulünüzün kalitesinin zaman içinde nasıl geliştiğini görmenize yardımcı olur. Bu tür bilgiler, hasat için en iyi zamanı bulmanıza yardımcı olabilir.

Brix Degeri Nedir
Brix Degeri Nedir

Bitki Suyu ve Refraktometre İle Brix Değerini Belirleyin

Brix değerini belirlemek için ihtiyacınız olan iki şey var. Her şeyden önce, birkaç damla meyve suyuna ihtiyacınız var. Bitkiniz meyve vermiyor mu? Ayrıca bir yaprağı yuvarlayabilir ve ardından meyve suyu elde etmek için pense ile sıkabilirsiniz. Daha sonra bu meyve suyundaki Brix değerini bir refraktometre ile ölçebilirsiniz. Bir refraktometre, ışığın bir sıvının kenarında bükülürken yaptığı açıyı ölçer. Bir sıvıda çözünen şeker miktarı bu açıyı etkiler. Dijital refraktometre kullanmanızı öneririz, çünkü bu size Brix değerini hemen verir.

Analog Refraktometre ve Brix Tablosu

Bir analog refraktometre ile, karşılık gelen değeri elde etmek için Brix tablosundaki açıya bakmanız gerekir. Tesisiniz için hangi Brix değerinin doğru olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Çoğu bitki için temel kural, 10 veya daha düşük bir değerin besin eksikliğine işaret edebileceğidir. 12 veya daha yüksek bir Brix değeri, sağlıklı bir bitkiyi gösterir. Bazı meyveler için optimal değer çok daha yüksek olabilir.

Daha İyi Bir Tat İçin İpuçları

Bitkiler, potasyum seviyesi yüksek asidik topraklara ekildiklerinde ölçülebilir şekilde daha tatlı meyveler üretirler. Bu, bitkilerinizin daha fazla klorofil ve reçine oluşturmasına yardımcı olur. Sonuç olarak, bitki daha hızlı tohum ve meyve üretmeye başlayacaktır. Ayrıca daha fazla fotosentezin gerçekleşmesine neden olur. Bir bitki şeker (ve oksijen) oluşturmak için fotosentez kullandığından, Brix değerinin yükseleceği anlamına gelir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir