Keçi Sütünden Yoğurt Nasıl Yapılır?

Bir çiftlikte yaşamıyorsanız, muhtemelen bir süt keçisi sürüsüne sahip değilsiniz ve sorun değil. Mağazadan satın alınan pastörize keçi sütü, ülke çapındaki marketlerde bulunabilir ve bu da ev yapımı yoğurt hazırlamayı kolaylaştırır. Keçi sütü yoğurdu düşük seviyelerde laktoz içerdiğinden, inek sütü alerjisi veya hassasiyeti olanlar için genellikle sağlıklı bir alternatiftir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

İçindekiler

  • 2 litre pastörize keçi sütü
  • 2 çay kaşığı toz jelatin
  • ½ su bardağı canlı kültürlü sade yoğurt
  • Yoğurt makinesi veya 9 litrelik açılır kapaklı soğutucu
Keci Sutunden Yogurt Yapmak
Keci Sutunden Yogurt Yapmak

Talimatlar

Aşama 1

¼ fincan sütü küçük bir kaseye dökün ve jelatini yüzeye eşit şekilde serpin; yığın halinde dökmeyin veya karıştırmayın. Jelatinin çiçeklenmesine izin vermek için bir kenara koyun. Kalan sütü büyük bir tencereye dökün ve tencerenin kenarına bir şeker termometresi takın. Sütü orta ateşte 180°F’ye getirin; 180°F’ye ulaştığında, ısıyı en aza indirin ve sık sık karıştırarak bu sıcaklığı 20 dakika boyunca koruyun.

Aşama 2

Ateşten alın ve soğumaya bırakın. Sütün sıcaklığı yaklaşık 120°F’ye düştüğünde jelatin karışımını ekleyin ve iyice birleştirmek için karıştırın. Sütün 108 ° F’ye ulaşana kadar soğumaya devam etmesine izin verin. Bu işlemi hızlandırmak için kabı buz banyosuna koyabilirsiniz. Paket talimatlarını izleyerek yoğurt başlangıç ​​kültürünü veya toz yoğurt kültürünü ekleyin. Bir çırpma teli kullanarak iyice karıştırın, ancak kuvvetlice değil – canlı bir şey olduğu için yoğurt kültürünüze karşı nazik olmak istiyorsunuz.

Aşama 3

Soğutucuyu yarısına kadar kaynar su ile doldurun. Kültürlenmiş sütü iki adet 1 litrelik kavanozlara aktarın, kapaklarla kapatın ve suya koyun. Soğutucuyu veya yoğurt yapıcıyı kapatın ve 5 ila 10 saat inkübe edin. Kuluçka süresi ne kadar uzun olursa yoğurt o kadar sert ve ekşi olur.

Aşama 4

Yoğurt hazır olduğunda, servis yapmaya hazır olana kadar soğutun. En iyi birkaç hafta içinde kullanılır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir