Feromon Tuzağı Nedir? Feromon Tuzaklar Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yararlar?

Böceklerin aynı türden bireylerle iletişim kurmasının bir yolu feromonlardır. Feromonlar, bir organizma tarafından salınan ve genellikle sadece aynı türün bireyleri tarafından tespit edilebilen uçucu kimyasallardır. Böcek zararlılarının kullandığı bir dizi farklı feromon türü vardır, ancak en yaygın türü seks feromonudur. Genellikle dişiler, erkeği kendisine çeken ve çiftleşme olasılığını artıran çok az miktarda kimyasal yayarlar. Kimyasal uçucu olduğu için hava akımları onu taşır. Erkek, antenlerindeki reseptörlerle havadaki feromonu algılar. Daha sonra, müstakbel bir eş olan feromonun kaynağını bulmak için rüzgara karşı uçar. Bir dizi haşere türü için feromonların kimyasal bileşimleri belirlenmiş ve laboratuvarda sentezlenebilmektedir. Bu sentetik feromonlar, erkek böcekleri yakalamak için tuzaklarla birlikte kullanılabilir. Feromon tuzakları kullanılarak sıklıkla izlenen zararlılar arasında mısır kulak kurdu, Avrupa mısır kurdu, kabak asma kurdu ve çok daha fazlası bulunur. Feromon tuzaklarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için doğru şekilde kullanılmaları gerekir:

 • Tuzakları ve feromonları normalde yetişkin böceğin aktif olmasını beklemeden önce yerleştirin. Bu şekilde, ilk yetişkin uçuşu yakaladığınızdan ve tarlanızda yetişkinlerin bulunduğuna ve kısa süre sonra ürüne zarar verecek larvalara dönüşecek yumurtalar bıraktığına dair erken bir uyarı aldığınızdan emin olabilirsiniz. Örneğin, MA’da mısır kulak kurdu feromon tuzakları 1 Haziran civarında çıkmalıdır. (Tatlı mısır zararlılarının izlenmesi hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın)
 • Feromonları nasıl depoladığınıza dikkat edin. İdeal olarak, kullanıma hazır olana kadar dondurulmaları gerekir. En azından soğutulmaları gerekir. Onları kamyonunuzun ön panelinde tutarsanız, tuzağa yerleştirdiğinizde iyi çalışmazlar.
 • Feromon yemlerini kullanırken ellerinizle dokunmayın. Bir çift forseps kullanın veya lateks eldiven giyin. Bu, özellikle birden fazla haşere için feromon kullanıyorsanız önemlidir. Yemin başka bir feromonla kontaminasyonu muhtemelen etkinliğini azaltacaktır.
 • Yemler genellikle her 3-4 haftada bir değiştirilmelidir, ancak bu bireysel yemler için değişiklik gösterecektir.
 • Tuzakları düzenli olarak, en az haftada bir kontrol edin. Günlük daha iyi olurdu.
Feromon Tuzagi Nedir
Feromon Tuzagi Nedir

Feromon yemleri, kapana kısılan haşere için özeldir:

 • Avrupa mısır kurdu için Trécé yemleri  
 • Sonbahar tırtılı için kokulu yem  
 • Mısır kulak kurdu için Hercon yem bandı
 • Evrensel Güve Tuzağı için Hercon buhar bandı
 • Kabak asma kurdu için kokulu yem

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir