Kataforez Kaplama Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Katodik elektrodepozisyon veya kataforez, tamamen otomatik ve bir elektrik alanındaki (boya) yüklü parçacıkların zıt işaretin kutbuna (metal parçadan boyaya) doğru hareketine dayanan, daldırma yoluyla boyanmış bir işlemdir. İşlemin ana amacı, özelliklerinin onu bu amaç için ideal işlem haline getirdiği alan, korozyona karşı yüzey korumasıdır. Bu işlem, içi boş alanlar, tüpler vb. gibi erişilemeyen alanların boyanmasına izin verir.

Boya uygulanmadan önce parçalar yağdan arındırma, fosfatlama trikatyonik ve farklı yıkamalardan oluşan bir yüzey hazırlama sürecinden geçer. Boya uygulamasından sonra parça polimerizasyon sıcaklığına tabi tutulur.

Endüstriler, mükemmel bitiş kalitesi, yüksek üretkenliği, uygun maliyetleri ve yüksek verimliliği nedeniyle kataforezi kaplama türü olarak giderek daha fazla seçmektedir. Kataforez, son rötuş olarak veya diğer son finişler için mükemmel bir temel olarak kullanılabilir. Parçalardaki tasarım toleranslarını koruyarak orijinal konfigürasyonlara kolayca uyar.

Kataforez İşlemi Nedir?

Elektroforez biriktirme (katyonik elektroforez) olarak da adlandırılan kataforez, bir metal parçanın (çelik, dökme demir, alüminyum, magnezyum, vb.)

Kataforez Kaplama Nerelerde Kullanilir
Kataforez Kaplama Nerelerde Kullanilir

Kataforez Uygulaması Nedir?

Kataforez boyama, metal elementlere ve diğer alaşımlara kimyasal ve çevresel korozyona karşı önemli bir direnç kazandırmayı amaçlayan bir yüzey işlemidir. Yeni nesil epoksi reçine kaplama sistemi, işlem malzemesinin 6,5 metreye kadar boylanmasını sağlar.

Kataforezin Amacı Nedir?

Kataforez, en karmaşık parçaları ve belirli performans gereksinimlerine sahip monte edilmiş ürünleri bile kaplama yeteneğinden dolayı, birçok endüstri tarafından tarım ekipmanları, ev aletleri, otomobiller, otomotiv parçaları, denizcilik bileşenleri gibi çeşitli kategorilerdeki ürünleri kaplamak için bir araç olarak kullanılmaktadır.

Kataforez Nasıl Yapılır?

Kataforez, taşıdığımız elektroliz makinelerinde entegre bir seçenektir ve pozitif kutup kullanılarak cilde iyonize olabilen bir ürün sürülerek yapılır.

Kataforez ve Anaforez Arasındaki Fark Nedir?

Kataforez ve anaforez arasındaki temel fark, kataforez katyonların elektroforezi iken anaforez anyonların elektroforezidir. Elektroforez, o numunede bulunan kimyasal türlerin elektriksel özelliklerini kullanarak bir numuneyi analiz etmek için kullanabileceğimiz analitik bir tekniktir.

Kataforez ve Elektroforez Arasındaki Fark Nedir?

Pozitif yüklü parçacıkların (katyonlar) elektroforezi bazen kataforez olarak adlandırılırken, negatif yüklü parçacıkların (anyonlar) elektroforezi bazen anaforez olarak adlandırılır. Elektroforez, laboratuvarlarda makromolekülleri büyüklüklerine göre ayırmak için kullanılır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir