Betonarme Evlerin Pabucu Dama Atılıyor

Geride bıraktığımız son yüzyıla damgasını vuran betonarme konut modeli tahtını prefabrik yapı sektöründe üretilen hazır evlere kaptırdı. Prefabrik ev müstakil konutta son yıllarda en çok tercih edilen model oldu. Emlak sektör verilerine göre son dönemde özellikle Anadolu’da inşa edilen evlerin yüzde 70’e yakınını prefabrik evler oluşturuyor.

Betonarme Evlerin Pabucu Dama Atiliyor
Betonarme Evlerin Pabucu Dama Atiliyor

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Prefabrik Evler Neden En Çok Tercih Edilen Konut Modeli Oldu?

Konut modelini yakından tanımayanlar tarafından bu konu oldukça fazla merak ediliyor. Ancak prefabrik yapı modelini yakından tanıdıkça ve betonarme gibi konut modellerine karşı üstünlüklerini gördükçe ilginin büyük olmasını anlamak çok kolay. Gelin şimdi prefabrik evlerin en çok tercih görmesindeki temel özelliklere birlikte bir göz atalım:

Prefabrik Evlerin Güvenli Olması

Prefabrik evlerin tasarımıyla birlikte yapı güvenliğini sağlayan statik hesaplamaları sektördeki yeniliklerin bir sonucu olarak özel yazılım programlar kullanılarak hazırlanıyor. Hazır ev sisteminin temelini oluşturan çelik taşıyıcı sistemler bu evlerin yapı güvenliği uygulamalarını son derece kolaylaştırıyor. Aynı program kullanımıyla hazırlanan elektrik tesisat projesi de prefabrik evleri risklerden arındırarak tam yangın güvenliği sağlayan özelliği yükseltiyor. Her ev modeline özel hazırlanan projeler saha kalite kontrol denetimleriyle kusursuz uygulama ile daha güvenli hale getiriliyor.

Hızlı Üretim Teknolojisi Prefabrik Evlerde

Hizli Uretim Teknolojisi Prefabrik Evlerde
Hizli Uretim Teknolojisi Prefabrik Evlerde

Prefabrik yapı sektörü son yıllarda teknoloji kullanımı anlamında çok büyük mesafe kat etti. Gelişmeleri yakından takip eden sektör yeni teknolojilerle buluştu ve buluşmaya devam ediyor. Örneğin sektörde ilk gelişim yıllarında kullanılan kaynak uygulaması günümüzde tamamen geride bırakılmış durumda. Kaynağın yapı modelinden çıkartılmasındaki temel etken uygulamadaki riskler. Kaynak uygulamasının tam uygun olup olmadığının denetim güçlüğü ve kaynağın galvaniz malzemeye zarar vererek çürüme riskine yol açması. Prefabrik evlerin yeni üretim sisteminde kaynağın çıkarılması üretim hızı ve yapı güvenliği açısından önemli gelişmelerden biri oldu.

Prefabrik evlerde kullanılan çelik metallerin işlemesi teknolojik hatlarda el işçiliğine ihtiyaç duyulmadan gerçekleştiriliyor. Üretim hattındaki makine otomasyonu projenin çizildiği programla tam uyumlu çalıştığından imalat birebir detaylarda hatasız gerçekleştiriliyor. Duvardan çatıya kullanılan tüm çelik malzeme dakikalar içerisinde teknolojik hatta bükülerek şekil alıyor ve cıvata delikleri açılarak montaja hazır hale getiriliyor.

Türkiye’nin Her Yerine Kolay Sevkiyat

Modern tesislerde üretilen prefabrik ev tüm malzemeleriyle araca yüklenerek köy şehir demeden Türkiye’nin her bölgesine sevk edilebiliyor. Kurulum için başka inşaat malzemelerine ve saha üretimlerine ihtiyaç duymuyor.

Profesyonel Ekiplerle Hızlı Kurulum Prefabrik Evlerde

Prefabrik evlerin kurulumu yeni evinizin yeri nerede olursa olsun profesyonel ekiplerle kurulum yapılıyor. Üretici firma organizasyonunda sevkiyatın tamamlandığı gün uzman ev kurulum ekibi sahada hazır ediliyor. İlk olarak araçtan malzemeleri indirilmesiyle göreve başlayan ekip öncede hazır edilen su basman zemini üzerine prefabrik evin montajına başlıyor. Profesyonel ekiplerin çalışması ile montaj çok hızlı ilerliyor. Örneğin 3+1 plandaki 100 m2 bir evin kurulumu 3 ila  gün gibi süre zarfından tamamlanmış oluyor.

Profesyonel Ekiplerle Hizli Kurulum Prefabrik Evlerde
Profesyonel Ekiplerle Hizli Kurulum Prefabrik Evlerde

Prefabrik Evle Farklı Ustalarla Uğraşma Sorununa Son

İlk olarak taşıyıcı çelikler ve duvar bloklarının montajıyla başlayan evin kurulumu çatı makaslarının dizilimiyle devam ediyor. Ekipte bulunan tesisat uzmanları bir taraftan elektrik ve su tesisatlarını projeye göre çekmeye başlıyor. Kapı ve pencereler takılıyor. Tavan yalıtım uygulaması ve çatı örtüsü kaplaması montaj esnasında yapılan uygulamalardan. Son olarak çelik kapının da montajıyla kurulum son buluyor. Bundan sonraki aşamada zemin şap uygulaması ve ıslak zemin fayans gibi uygulamaları yaptırdığınızda üretici firma boya ekipleri tekrar evinize geliyor. İç ve dış boya uygulamalarıyla birlikte eviniz oturuma hazır hale geliyor. Duvardan çatıya, elektrikten su tesisatına, kapıdan pencereye, boyaya kadar prefabrik evlerde farklı ustalarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Prefabrik Yapı Sektöründe Üretilen Ev Modelleri Hangileridir?

Genel olarak prefabrik yapı sektöründe üç farklı konut modeli yer alıyor. Bunlardan ilki prefabrik ev, ikincisi çelik ev ve bir diğer model ise konteyner ev. Bu üç ev modelinin tamamı da uzun ömür, yüksek yalıtım ve hızlı kurulum avantajlarına sahip. Çelik ev modelinde prefabrik evden farklı olarak duvar bloklarının bulunduğu alanlar da çelik karkaslarla üretiliyor. Konteyner modeliyle sektörde üretilen evin öne çıkan en büyük avantajı Türkiye’nin neresinde olursa olsun aynı gün kullanıma hazır hale gelmesi.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir