Yığma Yapı Nedir, Yığma Yapı Özellikleri ve Çeşitleri

Yığma yapı, yapıdaki ana taşıyıcı elemanlarından olan duvarların; hem bölücü duvar özelliği gösterdiği hem de yapıya etkiyen yükleri taşıma yapılardır. Yığma yapılar, iskelet sistemine sahip olmayan, yapıyı teşkil eden birimlerin sırası ile yükün zemine aktarımı ile yük iletimini yerine getiren sistemdir. Bu tarz yapılarda taşıyıcı özelliği duvarlar olurken duvarı teşkil edecek her yapı birimi kendine düşen yükü bir sonraki birime aktararak yükün zemine iletilmesi sağlanmış olacaktır.

Bu yapılar, kolay, yangına dayanıklılığı, ekonomik ve hızlı şekilde imal edilebilmesi ve ses ve ısı yalıtımının iyi olması gibi nedenler ile tercih edilmesine rağmen; kayma ve çekme gerilmelerini karşılayabilecek yeterli süneklik kapasitesine sahip olmamaları sebebiyle yapıya etkiyen çekme gerilmesine neden olabilecek yükler altında enerjiyi sönümleyemez ve ani oluşan hasarlara maruz kalmaktadır. Bu ani hasarlar kısmi veya top yekün göçmeye kadar ilerleyebilmektedir.

Yığma yapıların taşıyıcı elemanları, döşemeler, bunların mesnetlendiği hatıllar, duvarlar ve duvar temelleri oluşturur. Döşemeler genelde kirişli döşemedir ve duvarların üzerinde olan yatay hatıl kirişlerine mesnetli durumdadır. Nadiren döşeme olarak dişli döşemenin kullanıldığı durumlar da olabilmektedir. Kompozit eleman olarak modellenebilen taşıyıcı duvar, döşemelerden transfer edilen yatay ve düşey etkileri karşılayarak, mesnetlendikleri şerit temellere iletmektedir.

Yığma yapı, elastik ve kırılgan düşük olan malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Yapım sırasında ve mukavemetlerinin korunmasında işçiliğin önemi bulunur. Yığma yapı, hareketli ve düşey yüklerle yatay deprem kuvvetlerine karşı mukavemeti; yararlanılan materyal dayanımı, duvar geometrisi, yığma blokların birleştirilme biçimi ile doğru orantıya sahiptir.

Yigma Yapi Ozellikleri
Yigma Yapi Ozellikleri

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yığma Yapı Çeşitleri

Yığma binalarda taşıyıcı sistem duvarlardan teşkil edilir. Taşıyıcı duvarları oluşturan taş, tuğla, briket, gazbeton gibi elemanlara kargir birim adı verilir ve yığma binalar çeşitlendirilirken kullanılan kargir birimler esas alınır. Yığma binalar genellikle 4 sınıfa ayrılır. Yığma yapı türleri sırası ile şu şekildedir;

 1. Donatısız yığma binalar,
 2. Kuşatılmış yığma binalar,
 3. Donatılı yığma binalar
 4. Donatılı panel sistemli binalardır.

Yığma Yapıların Avantajları

Uygun yapım ve tasarım koşullarında, yığma duvar sistemi ekonomik ve kullanım avantajları sunar. Bunlar;

 • Duvar malzemesi ve yüzey kaplama ihtiyaçlarını azaltarak direkt olarak duvarlara sıva ya da boya uygulanmasına izin verir.
 • Cephelerde, mimari ve yapısal işlevi sağlayan taşıyıcı elemandır.
 • Düşey delikler; sıhhi tesisat, elektrik ve telekomünikasyon kanalları olarak da kullanılır.
 • Kalıp kullanımına ihtiyaç azalması nedeni ile daha düşük maliyetler sağlamaktadır.
 • Yapı tek bir yığma malzemesi ile inşa edilebilmektedir. Bu sayede iş kalemlerinin sayısı azalır.
 • Özel işçilik ve modüler birimler kullanarak, duvarların yapımında büyük verimlilik ve hız kazandırılır. Bu sebeple çoğu durumda daha az faaliyet ve işçilikle maliyetler azalmaktadır.
 • Bir yapım sistemi olarak, sismik risk durumlarında yüksek performans ile kullanılabilmektedir.
 • Yapısal sistem olarak, bir ya da iki katlı düşük maliyetli binalardan, çok katlı ve maliyeti yüksek binalara kadar ekonomik açıdan faydalı şekilde yararlanılır.
 • Beton duvarın mimari ve yapısal özellikleri birleştiği zaman dayanıklı, az bakım isteyen ve güzel görünümlü yapılar elde edilir.
 • Yığma elemanların brüt alanlarında delikler olduğundan, her akustik hem de termal için yalıtkan hava odaları sağladığından yalıtım için tasarım yapılmasına olanak sağlar.
 • Beton duvar, sadece yapı sistemi olarak değildir, yapısal ve mimari tasarımının yönetimine bağlı olarak güvenlik, yenilik ve dayanım sağlamak ve yansıtmak için kullanılır.
 • Yığma elemanlar sürekli gelişmektedir ve yeni ürünler bulunur.
 • Potansiyel olarak, dayanıklılığı ve güvenliği temel unsurlarından ödün vermeden, büyük ekonomik ve sosyal potansiyele sahip yerlerde basit teknolojiyle üretim ve inşaat koşullarına uyarlanabilen sistemdir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir