Suntalam Nedir?

Suntalam, suntanın her iki yüzeyinde 1 mm’ye yakın lamine kaplaması ve cumbalarla kaplanması ile elde edilmektedir. Yapı itibari ile dayanıklı, sert ve mukavemete karşı dayanıklıdır. Sunta kelimesine lam kelimesinin eklenmesi ile ortaya çıkmış olan kelime, aynı zamanda malzemenin temeli hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar. Yani suntaya laminat kaplama yapılarak sunta lam elde edilmektedir.

Bu malzemeler, dayanıksız kerestelere göre daha sağlam ve uzun olması için ortaya çıkartılmış plaka tarzı mobilya malzemeleridir. Hammaddesi iki türlü olarak elde edilmektedir. Bazı durumlarda sunta lam elde edilmesi için büyük odunlar parçalanmaktadır ve kurutulduktan sonra yapıştırıcı kimyasallar ile bir araya getirilmektedir. Elde edilen malzemeler lamine edilmeden önce makineler ile pürüzsüz bir yüzey elde edilmesi için zımparalanmaktadır.

Suntalam tıpkı sunta gibi, ahşap biçim ve kesim işlemlerinde arta kalan ve talaş adı verilen parçaların birleştirilmesi ile oluşturulmaktadır. Çeşitli kimyasalların bir araya getirdiği ufalanmış ahşap, moleküler yapıların birbirine sarmalandığı gibi bir araya gelerek dayanıklı malzeme oluşturmaktadır.

Günümüzde mobilya sektörünün sıklıkla kullanıldığı ürünlerin başında yer almaktadır. Özellikle şifonyer, komodin, yatak başlığı, koltuk kenarları gibi mobilya eşyalarının büyük bir çoğunluğu bu malzemelerle üretilir.

suntalam fiyatlari
suntalam fiyatlari

Suntalam Dayanıklı Mıdır?

Özellikle kullanım alanına bağlı olarak suntalam dayanıklı mıdır sorusunun yanıtını da bulmuş oluruz. Suntalam, özellikle ağır yüklere maruz kalan mobilyaların ayakta durmasını sağlayan iskelet kısmında görev almaktadır.

Fakat yine de açık hava iklim koşullarına, mutfak ve mutfak gibi su ile temas edilen kısımlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir. Çünkü genellikle basınca ve ağırlığa bağlı ortamlarda direnç sağlamakla birlikte, nem ve suya çok uzun süre maruz kalmaları tavsiye edilmemektedir. Ancak suntanın çevresini kaplayan laminenin kalitesine göre suya olan direnci artmaktadır. Sonuç itibari ile bu malzeme dayanıklı olsa da daha küçük parçacıklar ile elde edilen diğer ahşap türlerine kıyaslandığı zaman daha az sağlam olduğu söylenebilmektedir. Sunta ve suntalamların içinde bulunan ahşabın cinsi çok önemli değildir.

Suntalamı sağlam yapan şey, dış yüzeyinde talaşların ve lamine kaplama işlenmesidir. Talaşlar ne kadar sıkı olursa ve birbirleri ile ne kadar iyi bir şekilde birleştirilirse sağlamlığı o kadar fazla olmaktadır. Bazı durumda üreticiler, iç iskeletleri için kullandıkları suntalara lamine kaplama yapmamaktadır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir