OSB Levha Nedir, Nerelerde Kullanılır, Çeşitleri ve Özellikleri

OSB levha, yönlendirilmiş şerit levha (OSB), belirli yapıştırıcıların eklenmesi ve sonra belirli yönlerde ağaç şeritlerinin sıkıştırılması ile oluşturulan, sunta levhalara benzer bir şekilde tasarlanmış ahşap türüdür. OSB, inşaatta özellikle yük taşımalar için uygun olan elverişli mekanik özelliklere sahip malzemedir. Son zamanlarda özellikle son 10 yıldır yapısal panel pazarının % 68’sini yöneten kontraplak ürününden daha popüler bir hale gelmeye başlamıştır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

OSB Levha Kullanım Alanları

Yüksek mekanik özellikler ve tellerin paneller içinde yönlendirilmesi sebebiyle, OSB özellikle inşaat sektörü uygulamalarında kullanımlara uygundur ve döşeme, duvar kaplama ve çatı katlama için yaygın olarak kullanılır, ancak burada geniş uygulama alanı da bulunur. Odun esaslı panel ürünü olarak OSB kullanılabilmektedir.

OSB levhanın farklı modelleri bulunmaktadır. Farklı çevresel koşullar ve sektörler için ürünün farklı sınıfları mevcuttur. OSB, kontrplak gibi aynı uygulamalar ve kullanım koşullarını karşılayabilen, hassas, mühendislik özelliklerine sahip üründür. Bazı durumlarda daha ince OSB panel üretimi olabilmektedir. Bu ürünler genelde maliyetleri azaltabilmek için kullanılır. Büyük OSB paneller ayrıca endüstriyel ambalajlar, yer döşemeleri ve palet üstlerinde kullanılmaktadır.

 • Çatı Kaplama
 • Duvar kaplamaları
 • Sahne Dekoru Üretiminde
 • Döşeme
 • Dekorasyon
 • Reklam Panolarında
OSB Levha Nerelerde Kullanilir
OSB Levha Nerelerde Kullanilir

Gibi pek çok marangozluk işlerinde farklı alanda kullanılır. Dayanıklılığı ile bilinen OSB levha fiyatları oldukça uygun olmaktadır. OSB (Oriented Strand Board), sentetik bir reçine ile birbirine yapışan ahşap tellerden oluşan mühendislik ahşap esaslı paneldir; ipler katmanlı bir şekilde birbirine bastırılır. Dış katmanlarda iplikler genellikle uzunlamasına panel uzunluğuna göre yönlendirilir, orta katmanda iplikler genelde çapraz bir yönde bulunmaktadır. OSB Levha kurumadan sonra, bu iplikler sentetik reçine bağlayıcısı ile püskürtülmektedir. Tipik olarak kullanılan reçine türleri, hepsi neme dirençli olmaktadır ve bağlayıcılar olan;

 • Fenol formaldehit (PF),
 • Melaminle güçlendirilmiş Üre Formaldehit (MUF) ya da
 • İzosiyanat (PMDI) içermektedir.

Avrupa’da bağlayıcıların bir kombinasyonunun kullanılması yaygın yöntemdir, tipik olarak PMDI çekirdekte ve MUF yüz katmanlarında kullanılmaktadır ve bu panelin yüzeyine parlak bir görüntü oluşurken basın çevrimlerini azaltma avantajı bulunmaktadır.

OSB Levha Yüzey Kalitesi

OSB Levha yüzey kalitesi güçlüdür ve suya dayanıklıdır. Bir OSB Levha içinde her bir elyaf ya da odun parçası, bitmiş ürüne su geçirmezlik ve üstün dayanıklılık sağlayabilmek için tasarlanmış bir reçine kokteyli ile doyurulmaktadır. Bu tarz bir yapı OSB’yi güçlü bir malzeme yapmaktadır. OSB, pek çok durumda, yük taşıma uygulamaları için derecelendirilmiştir. Bu tarz tahta, alt zemin, çatı ya da duvar gibi su yalıtım sistemlerinde kullanım için mükemmel malzemedir.

OSB uzun ve geniş ahşap tellerinin birleşimi olarak kolaylıkla tanımlanmaktadır. Yüzey ipliklerinin yönlendirilme şekli özellikle küçük kesilmiş panel parçaları, her zaman görsel olarak belirgin olmamaktadır. OSB Levhanın en önemli özelliği tellerin geometrisi ve panel içerisindeki yönelimleriyle doğrudan ilişkili olan mekanik performans alanında yatar. OSB geniş ipliklerden oluşur. Yüzeyi pürüzsüz ve OSB’ye özgü estetik karakteri kaybetmeden yüzey kalitesi zımpara ile daha da geliştirilebilmektedir.

OSB, kullanılan ahşap türüne göre, kullanılan reçine sistemleri ve sıkıştırma koşullarla birlikte hafif saman renginden orta kahverengiye göre farklı renklerde olabilir. OSB Levhanın en büyük özelliklerinden bir tanesi de hiçbir bıçak ağzı, çekirdek boşlukları veya zayıf noktaları içermemesidir.

OSB Levha Çeşitleri Nelerdir?

 • OSB 1 – Kuru ortamlarda kullanılmak üzere, iç teçhizatlara (mobilya dahil) yönelik genel amaçlı levha ve panolar kullanılmaktadır.
 • OSB 2 – Kuru ortamlarda kullanılmak üzere yük taşıyıcı levhalar
 • OSB 3 – Nemli koşullarda kullanmak üzere yük taşıyıcı levhalar
 • OSB 4 – Nemli koşulda kullanılmak üzere ağır iş yük taşıyıcı levha olarak kullanılır.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir