IBAN Çözümleme Nasıl Yapılır?

Günümüzde hemen hemen herkeste bir banka hesabı numarası bulunmaktadır. IBAN numarasının hangi bankaya ait olduğunu, hesap numarasını ve banka şubesini öğrenme işlemine ise IBAN çözümleme denmektedir. Bankalar müşterilerine hesaplarına erişmek ve tüm bankacılık hizmetlerinden yararlanabilmesi için uygulama sağlar. Havale ve EFT gibi işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz IBAN numarası ile pek çok finansal ihtiyaçlar karşılanabilmektedir. Peki IBAN çözümleme nasıl yapılmaktadır? Hesap numarasından IBAN bulma ve çözümleme!

Yurtdışı ve yurtiçi para transferlerinin güvenilir şekilde yapılması amacı ile IBAN numarası büyük önem taşımaktadır. Havale ve EFT işlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebileceğiz IBAN numarası ile finansal işlemlerinizi halledebilirsiniz. IBAN çözümleme yönteminde tüm bankalar için aynı sistem uygulanmaktadır. Akbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası ve diğer tüm bankalarda ibandan hesap no bulma yöntemini uygulayabilirsiniz. Peki IBAN çözümleme nasıl yapılır?

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

IBAN Çözümleme Ne Demektir?

Günümüzde banka işlemlerini ATM ya da bankalarda sıra beklemeden kolay bir şekilde halledebiliyoruz. IBAN numarası ile EFT, havale gibi işlemleri yapabilmektedir, para gönderdiğimiz kişinin müşteri numarası, şube kodu ve hesap ek numarasını görebilmekteyiz. IBAN çözümleme, bilinen bir IBAN numarasının hangi bankaya ait olduğu, banka şubesi ve hesap numarasını öğrenme işlemine denmektedir. Bazı bankalar IBAN hesap numarası alanında şube kodu olurken, bazıları ise şube kodunu vermemekte sadece hesap numarasını göstermektedir.

IBAN Cozumleme Nasil Yapilir
IBAN Cozumleme Nasil Yapilir

IBAN Çözümleme Nasıl Yapılır?

IBAN çözümleme ile yapılan işlemlerde; IBAN numarasını yazarak kolayca ibandan şube kodunu bulma ve hesap no bulma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede hesap numarasından, şube koduna kadar tüm bilgileriniz aslında IBAN çözümleme yöntemi ile bulunabilmektedir. Eğer IBAN numaranıza ulaşmak isterseniz internet bankacılığı ya da mobil uygulamaya giriş yaparak “Hesaplarım” sekmesini kullanabilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız şubeyi arayarak yardım isteyebilirsiniz.

Hesap Numarasından IBAN Bulma ve Çözümleme

Teknoloji çağında herkes en az bir banka hesabı bulunmaktadır. Banka hesaplarınızda bulunan IBAN numarasıyla tüm finansal işlemleri kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Kendinize ait banka hesabının IBAN numarasını bankanızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bankanızın mobil şubesinden, bankaların çağrı merkezlerinden ve internet bankacılığından İBAN numarasını öğrenebilirsiniz. Banka hesap numarasını bilmiyorsanız şubeyi arayarak bilgi alabilirsiniz. Bankaların internet sitesi üzerinde bulunan IBAN sorgulama ekranından hesap numarasını öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir