CFO Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

CFO görev tanımı, bir şirketin finansal planlamasından ve kayıtlarının tutulmasından ve ayrıca finansal risk yönetiminden sorumlu olan bir kurumsal yönetici olarak tanımlanır. Bir şirketin finansal refahı, CFO’sunun yetkinliğine bağlı olduğundan, bu iş son derece önemlidir. Bir şirketin varlığını sürdürebilmesi ve yıllarca gelişebilmesi için güçlü bir finansal vizyona ve sürücü koltuğunda lidere sahip olması gerekir.

CFO, genellikle CEO’yu (CEO) içeren şirketin üst yönetim ekibinin bir parçasıdır ve ona rapor verir. Bu, büyük şirketlerdeki en yüksek pozisyonlardan biridir. Genel olarak, yıllık geliri 10 Milyon Doların altında olan işletmelerin CFO rolüne gerçek bir ihtiyacı yoktur. Bir şirketin bir CFO’ya ihtiyaç duyması için genellikle çok daha büyük ve daha iyi kurulmuş olacaklardır. Bunu göz önünde bulundurarak, CFO maaşı oldukça kazançlı olabilir.

CFO Nedir
CFO Nedir

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Nasıl CFO Olunur?

Bir CFO işi, okuldan hemen alabileceğiniz bir iş değildir. Etkili bir CFO olmak için gerekli beceri setini oluşturmak uzun yıllara dayanan deneyim gerektirir. Orta ve büyük ölçekli bir şirketin CFO’su genellikle en az 10-15 yıllık deneyime sahip olacaktır, çünkü bu pozisyon temelde İcra Kurulu Başkanı (CEO) rolünün yanı sıra bir şirkette alabileceğiniz kadar yüksektir. CFO olmayı hedefliyorsanız süreç uzun olabilir, ancak oraya ulaşmanın tek bir yolu yoktur. Çok çeşitli çeşitli deneyimler lehinize çalışabilir. İşte bunlardan bazıları:

Yeminli Mali Müşavir (CPA) Olun

CPA, Yeminli Mali Müşavir anlamına gelir. CFO’ların yüzde 45’i aynı zamanda CPA’dır. Bu, CFO olmanın açık ara en yaygın yoludur. CFO iş tanımı, kapsamlı finansal ve muhasebe bilgisi gerektirir. Muhasebeci olarak birkaç yıl geçirmek, işletme finansallarının nasıl düzgün çalışması gerektiğini anlamak için gereken zemini oluşturur.

İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Tamamlayın

MBA, İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı anlamına gelir. Bu, saygın bir kolej veya üniversiteden kazanılması genellikle yaklaşık iki yıl süren bir yüksek lisans derecesidir. CFO olmak için bir gereklilik değildir, ancak harika bir eğitim sağlar ve size rekabet avantajı sağlar. Düşünülmesi gereken en iyi yol, önce muhasebeci olarak sahada birkaç yıl çalışarak geçirmek ve ardından MBA kazanmak için okula geri dönmek olabilir.

Hazine Olarak Çalışmak

İleride CFO pozisyonu alma konusunda size gerçek bir avantaj sağlayacak başka bir pozisyon da Kurumsal Hazine’de çalışmaktır. Bir şirketin saymanı, nakit yönetimi, faiz ve emtia risklerinin yanı sıra finansal yatırımlar ve bankacılık bağlantılarından sorumludur. Bu tür roller yalnızca en büyük şirketlerde bulunacak ve size daha yüksek düzeyde finansal etkileşimlere maruz kalmanızı sağlayacaktır. Bu tür bir deneyim, CFO olmak için harika bir hazırlıktır.

Denetleyici Olarak Çalışın

Bir şirketin kontrolörü, muhasebe departmanına başkanlık eden baş muhasebe görevlisidir. Genellikle CFO’ya rapor verirler. Bu, bir CFO olmaya yol açan muhasebeci veya EBM’nin üzerindeki “basamak taşı” pozisyonudur. Bu rol, diğer insanlardan oluşan bir ekibi yönetmek ile şirketin finansal ayrıntılarını anlamak arasında bir denge gerektirir. Bu işin görevleri arasında raporlama, muhasebe, bütçeleme ve uyumluluk yer alır. Böyle bir işe girmek, CFO olarak çalışmak için harika bir hazırlık.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir