İntercom Sistem ve Sesli Diafon Çeşitleri

İnterkom sistemi ve sesli diafon, kapıya fiziksel olarak cevap vermeye gerek kalmadan ziyaretçilerle kişisel iletişim kurulmasını sağlar. Ayrıca, ev sahiplerinin ve bina sakinlerinin onları içeri almadan önce kapıda kimin olduğunu belirlemelerine izin vererek bir güvenlik duygusu sağlarlar.

İnterkom, talkback veya kapı telefonu, bir binada veya küçük binalarda kullanılmak üzere, genel telefon şebekesinden bağımsız olarak çalışan, bağımsız bir sesli iletişim sistemidir. İnterkom sistemlerinin çoğu sabittir ve bir duvara sabitlenir veya bir masa üzerine yerleştirilir.

interkom sistemi
interkom sistemi

Basit ev interkomları ve apartman blokları için geliştirilmiş interkomlar bulunmaktadır. Bazıları video ile donatılmıştır ve kabloları dışarıya bağlanabilir. İnterkom sistemlerinin en yeni nesilleri bilgisayarlarla uyumludur ve modeller TCP/IP içerir. Artık birçok okul ve ofis binası, kilitli bir binaya erişmeye çalışan ziyaretçileri belirlemek için binanın erişim kontrol sistemiyle arabirim oluşturabilen seslive görüntülü interkom sistemlerini kullanıyor.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Sesli Diafon

En temel versiyonunda bir sesli diafon, sokaktan eve iletişimi sağlayan, kapının kilidini açıp açma ve binanın içine erişime izin veren iki yönlü bir interkomdur. O kadar yaygın olarak kullanılıyorlar ki, günümüzde çoğu ticari binanın standart elektrik tesisatının bir parçasını oluşturuyorlar.

Birden fazla meskenin olduğu yerlerde, bina dış cephesinde bulunan itme levhası, genellikle her daireye bir adet olmak üzere bir takım butonlardan oluşmaktadır. Görüntülü kapı telefonlarında sesin yanı sıra video kurulumu da bulunur. Bu durumlarda, interkom plakası önceki sürümle aynı yapıya sahiptir ancak arayanın denetlenmesine izin veren bir gözetleme kamerasına bağlı bir video monitörüne sahiptir.

Kabloların çekilemediği durumlarda kablosuz sistem kullanılır. El telsizleri, dış mekan kablosuz çağrı kutuları ve geleneksel masaüstü cihazları gibi cihazları içeren geniş bir iki yönlü kablosuz iletişim cihazları yelpazesi vardır. Bu birimlerin ileteceği menzil, kullanılan kablosuz teknolojiye bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

IP İntercom Sistem

Geleneksel analog interkom sistemleriyle karşılaştırıldığında, IP yeniliği, çok çeşitli akıllı yeni özelliklerin geliştirilmesine olanak sağlamıştır. IP interkomlar, binaya erişime izin verecek bir kişinin bulunmaması durumunda ziyaretçilerin çağrılarının başka bir hatta yeniden yönlendirilebildiği bir işlevsellik sunar. Örneğin, bir ziyaretçi satış ekibiyle konuşmak için interkom arama düğmesini kullanır, satış ekibinin ziyaretçiyi içeri alması için bu düğme doğrudan çalar. Satış ekibi ayrılan süre içinde yanıt vermezse, sistem başka bir departmana telefon edin. Alternatif olarak, dilerseniz sistemi ziyaretçinin hatta sesli mesaj bırakabileceği şekilde ayarlayabilirsiniz.

IP intercom sistem en büyük faydalarından biri de getirdikleri ölçeklenebilirlik seçenekleridir. IP interkom kurulumunuz ister sadece bir çağrı noktası ister beş yüz çağrı noktası gerektirsin, ihtiyaçlarınız gerektirdiğinde sistemi kolayca genişletebilir ve ekleyebilirsiniz. Analog sistemler, kapsamlı kablolama nedeniyle genellikle sistemde tutabilecekleri çağrı istasyonu sayısıyla sınırlıdır. IP interkom sistemi ile çözümünüz daha geleceğe dönük.

IP intercom sistem Çağrı İstasyonu cihazları, IP ve ağ üzerinden ses, ses ve kontrol sinyalizasyonuna izin vermek için ses / IP kodlama ve kod çözme işlevleri sağlar. İnterkom istasyonlarının kapasitesi ve düğme atamaları, basit istasyon çağrı işlevine izin verecek veya önemli iletişimler için grup veya hatta tüm istasyon duyurularını oluşturacak şekilde yapılandırılabilir. Bazı cihazlarda, harici cihazları kontrol etmek için entegre röle / kontak anahtarı bulunur. Bir tetikleyici olarak, basit kapı geçiş ve güvenlik sistemi uygulamaları oluşturmak için bu atamalar yapılabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir