Neden Sigorta Yaptırmalı, Özel ve Tamamlayıcı Sigortanın 5 Farkı

Neden Sigorta Yaptirmali
Neden Sigorta Yaptirmali

Birden fazla türü bulunan sağlık sigortası alacağınız tıbbi hizmetlerde masraflarınızın tamamını ya da belirli kısmını karşılayan bir uygulamadır. Maliyetlerin karşılanma oranı seçilen sigorta çeşidine ve teminatlara göre farklılık gösterir. En geniş kapsamlı olan özel sağlık sigortası daha fazla avantaja sahiptir. Çoğunlukla sağlık masraflarının tamamını karşılayan bu sigorta sayesinde hastalar istedikleri hastaneden hizmet alabilirler. Yılda 1 kere yenilenmesi gereken sigorta poliçe primlerinin ödenmesi ile aktif hale gelir. Diğer bir tür olan tamamlayıcı sağlık sigortası ise SGK ile anlaşması bulunan özel hastanelerde fark ücreti ödemeden sağlık desteği alabilmeyi sağlar. Her iki sigorta türünün de kendine göre avantajları vardır. Aralarındaki farklar şu şekildedir:

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

1. Hastane Ağı

Özel sağlık sigortası yaptıran kişileri yararlanabileceği hastane ağı biraz daha geniştir. Bu hastaneleri detaylı şekilde öğrenebilmek için sigorta şirketinin anlaşmalı kurum listesine göz atılabilir. Anlaşmalı özel hastane bilgisine internet sitesinden ulaşılabilir. Hastane bilgileri tamamlayıcı sağlık sigortası açısından daha önemli olup bu sigorta türü her hastanede geçerli olmayabilir.

2. Fiyat

Sigortalarda prim bedelleri yaş, cinsiyet, yaşanılan şehir, tercih edilen sigorta şirketi gibi detaylara bağlı olarak değişir. Eğer poliçeye ek teminatlar dahil edilirse fiyatlar daha da artar. İki sigorta türü birbiriyle karşılaştırıldığında tamamlayıcı sağlık sigortası primleri biraz daha düşüktür. Bu prim bedelleri ödendikten sonra kullanıcılar sigortadan yararlanmaya başlayabilirler.

3. Yurt Dışında Kullanım

Tamamlayıcı sağlık sigortası yurt dışında kullanım opsiyonuna sahip değildir. Bununla birlikte özel sağlık sigortası teminatları genişletilerek yurt dışında geçerli hale getirilebilir. Bu sayede kullanıcılar yurt dışında da sağlık hizmeti alabilirler. Kapsam alanının fazla olmasından dolayı sigorta yaptırırken yüksek fiyat aralıkları geçerli olur.

4. Tedavi Limitleri

Sağlık sigortasında tedavi limitleri yatarak ve ayakta tedavi olmak üzere iki kısma ayrılır. Ayakta tedavi limitleri özel sağlık sigortasında isteğe bağlı olarak belirlenebilir. Buna göre limitler dahilinde belli bir meblağ ile ölçüm yapılır. Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise sigorta sahipleri yıl boyunca 8 ile 10 arasında ayakta muayene olabilir, TL bazında bir meblağ ile ölçüm yapılmaz.

5. SGK Koşulu

Tamamlayıcı sağlık sigortası için kişilerin SGK desteğinin olması gerekir. Bu sayede SGK anlaşması olan özel hastanelerde daha düşük primlerle sağlık hizmeti alabilirler. Özel sağlık sigortası yaptıracaklarda ise SGK desteğinin varlığı sorgulanmaz. Sigorta kullanıcıları istedikleri hastaneyi tercih edebilirler. Demir Sağlık’a başvuru ile tüm sigorta detayları hakkında bilgi sahibi olunabilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir