Işık Renkleri Nelerdir, Renk Sıcaklığı Nedir?

Kelvin Ölçeği (K) ile ifade edilen renk sıcaklığı, lambanın kendisinin ve ürettiği ışığın renk görünümüdür.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Işık Renkleri Nelerdir?

Önce turuncuya, sonra sarıya ve beyaza dönene kadar sürekli olarak ısıtılan bir çelik blok hayal edin. Isıtma sırasında herhangi bir zamanda metalin sıcaklığını Kelvins (Celsius + 273) cinsinden ölçebilir ve bu değeri üretilen renge atayabilirdik. Bu, renk sıcaklığının arkasındaki teorik temeldir. Akkor lambalar için renk sıcaklığı “gerçek” bir değerdir; floresan ve yüksek yoğunluklu deşarj (HID) lambaları için değer yaklaşıktır ve bu nedenle ilişkili renk sıcaklığı olarak adlandırılır. Endüstride, renk sıcaklığı ve ilişkili renk sıcaklığı genellikle birbirinin yerine kullanılır. Lambaların renk sıcaklığı, onları görsel olarak “sıcak”, “nötr” veya “soğuk” ışık kaynakları yapar. Genel olarak konuşursak, sıcaklık ne kadar düşükse, kaynak o kadar sıcaktır ve bunun tersi de geçerlidir.

Bunu hatırlamak önemlidir çünkü mantıksız gibi görünür — mavi ışık kaynaklarının daha düşük veya daha soğuk bir renk sıcaklığına sahip olduğuna ve sarı ışık kaynaklarının daha yüksek veya daha sıcak bir renk sıcaklığına sahip olduğuna inanmak istiyoruz, ancak durum tam tersidir. daha düşük bir renk sıcaklığı (3500K veya daha az) sıcak veya kırmızı-sarı/turuncu-beyaz bir görünüme sahiptir. Işık, kırmızı ve turuncu dalga boylarında doygun hale gelir ve kırmızı ve turuncu gibi daha sıcak nesne renklerini daha zengin bir şekilde ortaya çıkarır.

Renk Sicakligi Nedir
Renk Sicakligi Nedir

Renk Sıcaklığı Nedir?

Tasarımcılar 2700K, 3000K, 4000K ve 5000K derken ne anlama geliyor? Sarı ışık veya beyaz ışık kavramı çok mu soyut? Tasarımcılar veya aydınlatma üreticileri ile renk sıcaklığı veya renk konusunda iletişim kurmalı mıyım? Alanım için hangi renk sıcaklığı önerilir?

Renk sıcaklığı ışığın rengidir. Renk sıcaklığının ölçü birimi Kelvin’dir ve sembolü İngilizce ‘K’ harfidir. Aydınlatma armatürlerinin ambalajlarında sıklıkla gördüğünüz veya tasarımcıların renk sıcaklığına, yani ışığın rengine atıfta bulunduğunu sıklıkla duyduğunuz 3000K, 4000K veya 5000K.

Renk sıcaklığının Lord Kelvin ile bir ilgisi var mı? Lord Kelvin bir çelik iş adamıydı. Bir dökümhanede metal eritme sürecini ilk gözlemlediğinde, ısıtılan çeliğin parıltısının, başlangıç ​​sıcaklığından en yüksek sıcaklığa kadar ısıtıldığında renk değiştirdiğini fark etti. Daha sonra demir bloklardaki renk değişikliklerini sayısal veriler biçiminde kaydetti, bu daha sonra renk sıcaklığı için belirtim tablosu haline geldi!

Siyah demir yanarken, daha düşük bir sıcaklıkta demirin rengi turuncu-kırmızıdır. Sıcaklık arttıkça, ütünün rengi yavaş yavaş turuncuya döner, daha sonra en yüksek sıcaklıkta beyaz olur. Dolayısıyla renk sıcaklığının K değeri bu kavrama benzer. Açık renk ne kadar sarı olursa, renk sıcaklığı katsayısı o kadar düşük olur. Örneğin, 2700K ve 3000K sarı ışığı temsil ederken, 5000K ve 6000K beyaz ışığı temsil eder.

Aslında, renk sıcaklığı çelik sanayicisi Lord Kelvin’e özel değildir. Belki de sadece daha ayrıntılıydı ve fenomeni gözlemledi, çünkü kendi zamanında, çelik ısınırken onu meşgul edecek bir cep telefonu yoktu, bu yüzden ona çeliğe bakmaktan ve düşünmekten başka yapacak bir şey bırakmadı. Aşağıdaki şemada farklı zamanlarda güneşteki değişimlere bakabilirsiniz. Aslında renk sıcaklığının (açık renk) bir tezahürüdür. Bu nedenle renk sıcaklığı sadece ısıtılmış demirde gözlemlenemez. İnsanlar olarak 2,5 milyon yıldır her gün ışıkta renk değişimlerinin içindeyiz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir