Motor Takozu Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motor araçlarda en önemi parçalardan bir tanesidir. Aracın çalışmasını sağlayan yapısının dışında araç içi tüm parçalar ile bağlantılıdır. Bu bağlantılar diğer parçaların çalışmasını sağladığı gibi, diğer parçalarda arıza çıkması durumunda araç motorunun da arızalanabilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu durumlarda arızalara dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple motorun çalışma sisteminin iyi şekilde bilmek ve sistemsel olarak parçalarının işlevini bilinmesi önemlidir. Motor takozu da bu noktada önem taşımaktadır. Hazırladığımız bu yazıda sizin için motor takozu nedir, arızası nelerdir gibi durumlara değineceğiz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Motor Takozu Nedir?

Denge sistemleri araç için çok önemlidir. Aracın savrulmaması, viraj gibi dönüşte araçların kendi sistemini koruması gerekir. Motor da denge sistemini sağlayan yapıyı sunmaktadır. Motor takozu işlevsel olarak aracın yapısının anlaşılması ve kullanımında sizlere ne gibi kolaylık sağladığını bilmeniz önemlidir. Motor takozu nedir konusunda pek çok farklı bilgilendirme var. Ancak genellikle motor takozu, motorun alt kısmında bulunan ve motor sisteminin yol açtığı vibrasyon üzerinde emici görevi gören ve araç savrulmalarına karşı dengeyi sağlayan sistemdir.

Motor takozu yapısal olarak bilinmesi gerekir. Motorun sol ve sağ alanlarında iki ayrı parça olarak yer alır. Görüntü olarak kulak yapısına benzemesi sebebiyle motor kulağı da denir. Motor takozu yerine motor kulağı adı ile araştırma yapabilirsiniz. Araç sistemleri, konfor ve güvenli sürüş için motor takozu önemlidir. Bu sebeple arızalanma gibi durumlarda dikkatli olunması gerekir. Aracınızı en yakın servise götürerek, tamir ve arıza tespit işlemlerini yaptırmanız gerekir.

Motor Takozu Arizasi Nasil Anlasilir
Motor Takozu Arizasi Nasil Anlasilir

Motor Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç içinde herhangi bir arıza olması durumunda sistem bunu hızlı bir şekilde sürücüye belli etmektedir. Araç kullanımında hata, sürücünün konforsuzluğu ve aracın verdiği uyarılarla bu durum ortaya çıkar. Motor takozu arızası bu noktada önemli bir durum olması sebebiyle belirtilerine dikkat edilmesi ve aracı en hızlı şekilde oto servise götürülmesi gerekir. Üst motor takozu arızası nasıl anlaşılır sorusuna belirtilere dikkat edilmesi ve aracın incelenmesi gerekir.

Motor takozu arızasında ilk olarak kauçuk yırtılması, çatlama ve ayrılması gibi durumlarla kendini belli eder. Aynı zamanda üst kulak arızası nasıl anlaşılır sorulduğu zaman sıvı sızıntısına bakmanız gerekir.  Motor takozu arızası çeşitlerine göre değişkenlik gösterse de arızalanma sebepleri aynı olabilir. Yağ haznesinin zayıflaması veya kauçuk maddenin zarar görmesi gibi durumlar en etkililerinden biridir. Peki, üst motor takozu arızası nasıl anlaşılır? Bu belirtiler şu şekildedir;  

  • Araç kullanımında fazla titreşim hissedilmesi. Titreşimler araç kullanımında kendini ilk önce yavaş şekilde gösterir. Zaman içinde bu titreşimler artar. Hidrolik ve aktif motor takoz çeşitlerinde kendini daha çok gösterir.
  • Hararet. Motor takozu kırılmasıyla birlikte motorun araç içinde düşmesi gibi bir durum meydana gelmemektedir. Ancak bu durum soğutucu hortumlar, egzoz boruları ve kablolar gibi elektrik aksamlarına zarar verebilmektedir.  
  • Araçtan gelen sesler. Motor gevşek bir yapıda olması durumunda bu sesleri duyabilirsiniz. Sert hızlanma veya motor freni yapılması durumunda tıkırtı sesleri duyulabilir.  

Üst motor takozu arızası nasıl anlaşılır sorusuna aracın yapısal ve sistemsel olarak çalışma şekli önemlidir. Denge sistemini koruması nedeni ile aracın savrulmalarına ve zaman içinde motor arızalanmasına neden olmaktadır. Motor arızalanması araç için büyük sorundur. Bu sebeple en yakın oto servise gitmeniz gerekir. Aracınızın arızalanması gibi durumda kendiniz müdahale etmeden oto servise gitmeniz önerilir. Araçlarınızda her zaman profesyonel bir tamir ve bakım işlemi gerektirir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir