Motor Arıza Lambaları ve Uyarı İşaretleri Anlamları

Gösterge panelinizde araba uyarı ışıklarını görmek endişe verici olabilir, ancak bunların tam olarak ne anlama geldiğini bilmek sakin kalmanıza ve sonraki adımları anlamanıza yardımcı olacaktır.

Düşük yakıt ışığı gibi çoğu sembol oldukça açıktır. Diğerleri, pek değil. Bu kılavuz, en yaygın araba uyarı ışıklarından bazılarını, onları neyin söndürdüğünü ve kaybolmalarını sağlamak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Motor Ariza Lambalari
Motor Ariza Lambalari

Uyarı Işıkları

Uyarı ışıkları genellikle kırmızıdır ve ani arızaya veya diğer güvenlik sorunlarına neden olabilecek olası bir sorunu belirtir. Bunları hemen kontrol ettirmek en iyisidir.

Pil

Bu ışık yanıyorsa, pilde bir sorun var demektir. Tüm elektrikli ekipmanı kapatın ve bir profesyonel tarafından kontrol ettirin. Alternatör kayışında veya akü terminallerinde bir sorun olduğunda akü ışığı da yanabilir.

Fren Sistemi

Bu ışık, fren sistemiyle ilgili bir sorunu gösterir. Bu, bileşenlerin kendisinde bir sorun olduğu veya hidrolik sıvısının düşük olduğu anlamına gelebilir. Bazı temel sorun giderme adımları, fren hidroliğinin yanı sıra fren balatalarını ve sensörleri kontrol etmek olacaktır. Ancak frenler açıkça kritik bir bileşendir, bu nedenle soruna neyin neden olduğundan emin değilseniz, sürüşten önce bunu bir tamirciye kontrol ettirmek en iyisidir.

Soğutma Sıvısı Seviyesi veya Motor Sıcaklığı

Soğutma sıvısı seviyesi ışığı genellikle motorunuz aşırı ısındığında yanar. Aracın soğumasını sağlamak için mümkün olan en kısa sürede durdurmaya çalışın. Motor soğuduktan sonra, soğutma suyu seviyesini kontrol edin ve olası sızıntıları arayın. Sızıntı yaptığından şüpheleniyorsanız, bir tamirciye götürmek isteyeceksiniz.

Ancak soğutma sıvısı seviyesi düşükse, kılavuzunuzda önerildiği gibi uygun tipte soğutma sıvısı ekleyebilirsiniz. Soğutma sıvısının değiştirilmesinden bu yana bir süre geçtiyse, soğutma sıvısı sisteminin profesyonelce yıkanmasını isteyebilirsiniz. Veya biraz mekanik yeteneğiniz varsa, bunu kendiniz yapabilirsiniz.

Motor Yağı Uyarısı

Motor yağı ışığı, yağ basıncında bir sorun olduğunu gösterir. Basınç kaybı, motorunuzun ihtiyaç duyduğu uygun yağlamayı almayacağı anlamına gelir. Seviyeler normal görünse bile, yine de kontrol ettirmelisiniz.

Güvenlik Sembolleri

Bu göstergeler farklı renklerde olabilir. İster kırmızı ister sarı olsunlar, yine de hızlı bir şekilde incelenmeleri ve ele alınmaları gerekir.

Hava Yastığı Göstergesi

Bu ışık yanarsa hava yastıklarında sorun olabilir. Uyarı ışığı yanıyorsa, devreye girmezler ve bir kaza durumunda doğru şekilde açılmazlar. Bu, hatalı sensörler, bitmiş bir pil veya su hasarı gibi birkaç şeyden kaynaklanabilir. Hava yastıkları federal olarak zorunludur ve güvenlik için çok önemlidir, bu nedenle hemen bir tamirci veya bayinizin servis merkezi tarafından kontrol edilmesini isteyeceksiniz.

Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS)

ABS uyarı ışığı, Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi ile ilgili bir sorunu belirtir. Bu, fren arızası anlamına gelmez, ancak ABS ışığının yanmasının birkaç nedeni vardır. Çok sert durarak ve frenleri kilitleyerek ışığı yakmış olabilirsiniz. Yine de, kontrol ettirmek iyi bir fikirdir.

Motor Uyarı Işığını Kontrol Edin

Çoğu kişi, kontrol motoru uyarı ışığına aşinadır. Çok çeşitli sorunlar onu tetikleyebilse de, yine de kontrol ettirmek isteyeceksiniz. Gevşek bir gaz kapağı veya nemdeki bir değişiklik gibi bazı nedenler önemli değildir. Ancak çoğu zaman, emisyon kontrolüyle ilgili bir sensörün veya başka bir motor bileşeninin değiştirilmesi gerektiğini gösterir. Işık yanıp sönüyorsa, hemen bir tamirciye gitmelisiniz. Yanıp sönen bir motor kontrol ışığı, genellikle motorun teklemesi gibi ciddi hasara yol açabilecek çok daha acil bir şeyi gösterir.

Motor ışıklarının diyagnostik hata kodlarıyla veya DTC’lerle ilişkili olup olmadığını kontrol edin. Aracın yerleşik teşhis sistemine bir OBD2 tarayıcı takarak, kontrol motoru ışığını hangi DTC’nin tetiklediğini kendiniz öğrenebilirsiniz. Eğer bir tane yoksa, birçok otomobil mağazası ücretsiz olarak bir tarama yapmaktan mutluluk duyar.

Düşük Lastik Basıncı Uyarısı

Lastik basıncıyla ilgili bir sorun olduğunda TPMS sembolü yanar. Bu, bir veya birden fazla lastikte basıncın düşük olduğu anlamına gelebilir. Bazı otomobillerde size hangi lastiğin düşük olduğunu söyleyecek teknoloji bulunur, ancak diğerleri için her bir lastiği manuel olarak kontrol etmeniz gerekir. Yeniden doldurulmuş lastik(ler) basıncı koruyamıyorsa, muhtemelen bir sızıntınız var demektir.

Genellikle bir profesyonel tarafından sıfırlanması gereken bir TPMS sensörüyle ilgili bir sorun da olabilir. Bazen soğuk hava nedeniyle düşük lastik basıncı uyarı ışığı yanabilir. Sıcaklık düştüğünde, lastik basıncı her 10 derecelik düşüş için yaklaşık 1 PSI düşebilir.

Lastik basıncı üreticiye göre değişir ancak genellikle 32-40 PSI aralığındadır. Lastik basıncının neden önemli olduğu ve çok düşük veya çok yüksek olmasının neden tehlikeli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Park Fren Lambası

Etrafında daire bulunan bir “P”, park veya acil durum freninin devrede olduğunu gösterir. Arabayı sürmeden önce serbest bırakmak isteyeceksiniz. El frenini indirdiyseniz ve ışık yanık kalırsa veya yanıp sönüyorsa, başka bir sorun olabilir. El freni tam olarak devreden çıkmamış olabilir, anahtarla ilgili bir sorun olabilir veya fren hidroliğiniz düşük olabilir.

Ortak Göstergeler

Bu yaygın göstergelerden herhangi birini görürseniz mağazaya gitmenize gerek yoktur. Esas olarak, önemli bir şeyi unutmamanız için hatırlatıcı görevi görürler.

Kapı Aralık

Çoğu gösterge panosu, bu simgeyi yanıp sönerek kapılardan birinin açık olup olmadığını size bildirir. Çoğu zaman size hangi kapının açık olduğunu gösterir, böylece yolcuya bir kapıyı nasıl düzgün bir şekilde kapatacağını hatırlatabilirsiniz.

Eko Sürüş Göstergesi

Birçok modern araç, yakıt ekonomisini iyileştirmeye yardımcı olmak için bir Eko Sürüş modu ile birlikte gelir. Bu modu etkinleştirdiyseniz “ECO” ışığı yanacaktır.

Emniyet Kemeri Hatırlatma Sabitleyin

Bu oldukça açıklayıcı. Emniyet kemerinizi takmayı unuttuysanız, bu dostça hatırlatıcının yandığını göreceksiniz. En rahat olmayabilirler, ancak kemer takmak için birkaç neden var. Bir, çünkü kanun bu. İkincisi, çünkü arabanız büyük olasılıkla bip sesi çıkarır ve yapmazsanız sizi rahatsız eder.

Düşük Yakıt Seviyesi

Bu uyarı ışığı muhtemelen görmüş olduğunuz bir ışıktır ve en yakın benzin istasyonunda durmanız gerektiği anlamına gelir. Depoda genellikle bir veya iki galon kalır, ancak bu, araca göre değişir. Pompanın yanındaki okun size yakıt deponuzun hangi tarafında olduğunu söylediğini biliyor muydunuz?

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.