Rus Otomobil Markaları Nelerdir?

Metro teknolojisindeki ilerlemeden en son uydu navigasyon sistemini geliştirmeye kadar – Rusya her şeyde en iyi olmayı hedefliyor. Ancak Rus otomotiv endüstrisi, çağdaş AB, ABD ve Asya otomotiv endüstrileriyle karşılaştırıldığında o kadar baskın değil. Ancak yıllar geçtikçe, bazı popüler Rus otomobil markaları, küresel otomotiv pazarında yeterince güçlü izler bırakmayı başardı. AvtoVAZ, GAZ, KAMAZ, Volga, Zil – bunlar gibi dikkate değer birçok Rus otomobil markası.

Rusya, uzun zamandır askeri sınıf araçlarını tüm dünyaya doğru fiyata ihraç etmesiyle ünlüydü. Çeşitli jeopolitik nedenlerle bu moda son zamanlarda oldukça azalmış olsa da, popüler markaların çoğu hala faaliyette. Yine, bazıları da etkisiz hale getirildi. Bugünün makalesinde bu tür birkaç fahri Rus otomobil markasının isimlerini tanıyalım.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

AvtoVAZ

AvtoVAZ şu anda Rusya’nın en büyük otomobil üreticisidir. Aynı zamanda tüm Doğu Avrupa’nın en büyük ikinci üreticisidir. Şu an itibariyle şirketin hisselerinin çoğunluğu (%67,61) Renault Grubu tarafından kontrol edilmektedir. Şirketin kendisi Lada Auto Holding altında yönetilmektedir. AvtoVAZ, her zaman Lada amiral gemisi araç serisiyle tanındı.

Şirket eskiden sadece VAZ olarak biliniyordu. AvtoVAZ, konforlu arabalar yapma geçmişine sahiptir. Mercedes Benz kadar hızlı veya Lamborghini’ninki kadar cömert değiller. Ancak Lada arabaları güvenilirdir.

AvtoVAZ
AvtoVAZ

GAZ

GAZ’ın tam biçimi, kabaca İngilizce olarak Gorki Otomobil Fabrikası’na çevrilen Gorkovsky Avtomobilny Zavod’dur. Gorki Otomobil Fabrikası, Rusya’nın otomotiv savunma endüstrisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Şirket ayrıca tüm Rusya’nın en iyi yönetilen üreticisidir. Özellikle savaş sonrası Rusya’da güçlü bir şekilde üretim yapan on milyondan fazla araç ürettiler.

Şirket savunmayla ilgili araçlarla ünlü olsa da, en son hiti GAZelle Van oldu. Bu iyi donanımlı minibüslerin yaklaşık 43.000’i yalnızca 2009 yılında satıldı. Savaş sonrası dönemde, şirket bir şekilde yeniden markalaştı ve yavaş yavaş hafif ticari sektöre geçti. Ülke için sürekli kaliteli servis minibüs, binek otomobil vb. üretmektedir.

Kamaz

Kamaz veya Kama otomobil fabrikası, Rusya’nın en önde gelen yerli ağır araç üreticilerinden biridir. Şu anda şirket, inovasyon, geliştirme, üretim ve parça montajı yapan 13 tesisi yönetiyor. Kamaz, otobüs, kamyon vb. gibi ağır yol araçlarının üretimiyle ünlüdür. Kabinli kamyonlar, Kamaz’ın imzasını taşıyan bir üretimdir.

Kamaz, araçların yanı sıra bu ağır araçlar için de farklı yedek parça, motor vb. üretmektedir. Marka, dizel motor üretimi açısından dünya sıralamasında sekizinci sırada yer alıyor. Kamaz, ülkede kaliteli ulaşım araçları üretmek için özel olarak tasarlanmış ortak bir Rus girişimi olarak başladı. Şimdi, Rostec hisselerin çoğunluğunu (%49.9) kontrol ediyor. Daha sonra hisselerin %23.54’ü AvtoInvest Limited ve %15’i Daimler Truck’a aittir.

LADA

LADA, AvtoVAZ bünyesinde faaliyet gösteren imzalı Rus otomobil markalarından biridir. AvtoVAZ’ın yanı sıra Fiat, teknik destek yoluyla LADA’nın doğuşuyla ilişkilendirildi. LADA araçları, dünya çapında en popüler Rus araçlarıdır. Uygun maliyetlidirler, uygun maliyetlidirler, az bakım gerektirirler ve en önemlisi son derece dayanıklıdırlar.

UAZ

UAZ veya Ulyanovsk Otomobil Fabrikası, arazi aracı üretimi ile ünlü yerli bir Rus otomobil üreticisidir. KAMAZ gibi UAZ da otobüs, kamyon, SUV ve benzeri araçlarda uzmanlaşmıştır. UAZ, günlük arazi araçlarının yanı sıra askeri sınıf araçların imalatında da yer almaktadır. Popüler UAZ-469 hizmet kamyonunu biliyorsanız, onları tanıyor olabilirsiniz. Bu askeri kamyon sadece Rusya’da değil, tüm dünyada kullanılıyor. UAZ, yıllar boyunca milyonlarca araç üretti. Şirket sadece 2016 yılında yaklaşık 51 adet araç üretti.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir