Enjektör Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır? Enjektör Arızası Çözümü

1980’lerden ve daha yenilerinden çoğu araç, gelişmiş elektronik yakıt enjeksiyonlu motorlarla (karbüratörün yerini alır) donatılmıştır. Bu sistemin önemli bir parçası yakıt enjektörüdür. Yakıt enjektörlerinizle hiçbir zaman problem yaşamayabilirsiniz (özellikle düzenli olarak iyi bir yakıt enjektör temizleyicisi kullanıyorsanız ), bazen kirlenirler, tıkanırlar veya tamamen bozulurlar ve değiştirilmesi gerekir. Aşağıda, enjektör arızaların en yaygın belirtileri yer almaktadır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yakıt Enjektörü Nasıl Çalışır?

Bir yakıt enjektörünün temel işlevi, motora yakıt sağlamaktır. Enjektör, içten yanma sürecinin başlayabilmesi için bir meme aracılığıyla motorun silindirine yakıt püskürtür (enjekte eder). Yakıt, doğru zamanda, doğru miktarda ve doğru basınç, açı ve püskürtme modelinde teslim edilmelidir.

Motor Kontrol Birimi  (ECU), herhangi bir aracın merkezi bilgisayarı veya “beynidir” ve yakıt enjektörü gibi birçok bağımsız bileşeni yönetir. ECU, çeşitli sensörler aracılığıyla doğru hava/yakıt karışımının oluşturulması için enjektörün doğru zamanda ve doğru miktarda yakıt püskürtmesini sağlar.

Bir aracın yakıt pompası, benzini depodan, yakıt hatlarından ve yakıt enjektörlerine doğru iter. ECU, yakıt gerektiğini belirlediğinde, bunu yakıt enjektörü solenoidine iletir ve bu solenoid, basınçlı yakıtın silindire püskürmesine izin vermek için açılır.

Enjektor Nedir
Enjektor Nedir

Yaygın Enjektör Arıza Belirtileri

Bir veya daha fazla yakıt enjektörünüzde bir şeyler ters giderse, aracınızın motoru olması gerektiği gibi çalışamayacaktır. Arızalı bir yakıt enjektörü ya yakıtın motora püskürtülmesini hep birlikte engeller ya da püskürtülmesi gereken aralıkları bozar. Her iki durumda da aracınız olması gerektiği gibi çalışmayacak, hatta sürülemez bile.

Aşağıda, erkenden tanıyabileceğiniz enjektör arıza belirtisi bulunmaktadır. Tıkanmış veya kirli bir yakıt enjektörünün bazı belirtileri benzer olabilir, bu nedenle, bunları değiştirmek için para harcamadan önce, yakıt sisteminizde iyi bir yakıt enjektörü temizleyicisi çalıştırmayı denemek her zaman iyi bir fikirdir. Alternatif olarak, yakıt enjektörlerinizi uygun şekilde temizlemesi için bir tamirciye ödeme yapmanız veya bir yakıt enjektörü temizleme kiti satın almanız ve bunu kendiniz yapmanız gerekebilir. Her iki durumda da, motorunuzda ciddi bir hasar oluşmaması için sorunu bir an önce halletmek isteyeceksiniz.

Kaba Rölanti veya Motor Durakları

Aracınız yeterli yakıt almadığından veya eşit olmayan bir yakıt beslemesinden dolayı, rölantideki devir sayısı optimum seviyenin altına düşer ve kaba hatta şiddetli bir rölantiye neden olur . Devir çok düşerse, araba gerçekten stop edecek ve yeniden çalıştırmanız gerekecek.

Motor Titriyor

Arızalı bir yakıt enjektörü, ilgili silindirin ateş edememesine neden olur. Bu, sürüş sırasında motorun  her çevrimi yakıtsız bitirmeye çalıştıktan sonra titreyeceği anlamına gelir.

Motor Işığının Açıldığını Kontrol Edin

Bir sorunun en belirgin işareti, kontrol panelinizde “Motoru Kontrol Et” ışığının yanmasıdır. Bu pek çok anlama gelse de, enjektör arızası bunlardan biri olabilir. Bir enjektör gerekenden daha az (veya bazı durumlarda daha fazla) yakıt verdiğinde, motor verimliliği düşer ve CEL’in devreye girmesini tetikleyebilir. Sorunu onaylamak için bir OBD2 tarayıcı kullanın.

Yakıt Sızıntısı

Yakıt enjektörünüz hasar veya yaşlılıktan gerçekten kırılmış veya çatlamışsa, benzin akmaya başlayacaktır. Bu, yakıtın memeye ulaşamayacağı, bunun yerine gövdeden sızacağı anlamına gelir. Yakıt enjektörünü kontrol ederseniz, dış kısımda veya yakındaki yakıt rayında benzin göreceksiniz. Çoğu zaman sızıntı, zamanla bozulan yakıt enjektörü contasından gelir.

Yakıt Kokusu

Bu, bir yakıt sızıntısı ile birlikte gider, ancak hasarlı bir enjektör nedeniyle yanmayan veya açık kalmış bir benzininiz olduğunda, benzin kokusu alacaksınız. Bazen sorun, yakıt hatlarınız veya ECU’ya gereğinden fazla yakıt enjekte etmesini söyleyen hatalı bir sensör olabilir. Her iki durumda da, benzin kokusunun nedenini bulmanız ve büyük bir güvenlik tehlikesi oluşturmadan hemen düzeltmeniz gerekir.

Motor Dalgalanması

Yakıt enjektörü motor silindirine çok fazla yakıt püskürtüyorsa, bu motorda bir dalgalanma oluşturarak hızlanmanızın çok daha yavaş olmasına neden olur. Sürüş sırasında, motor devrinin sabit bir devirde kalmak yerine sabit yük altında fark edilir şekilde değişeceğini fark edeceksiniz.

Kötü Yakıt Ekonomisi

Motor, yanma için ihtiyaç duyduğu doğru miktarda yakıtı almıyorsa, enjektöre ek yakıt sağlaması için daha fazla talep oluşturacaktır. Bu, otomobilin ECU’sunun gerekli olduğunu düşündüğü ancak aslında gerekli olmadığını düşündüğü fazla yakıt nedeniyle zayıf yakıt ekonomisine neden olur.

Başarısız Emisyon Testi

Bozuk veya sızdıran bir yakıt enjektörü, düzensiz veya eksik yakıt yanmasına neden olabileceğinden, bunun sonucunda emisyon artar. Bu, bir emisyon denetiminde başarısız olma şansınızın büyük ölçüde arttığı anlamına gelir. Bazı durumlarda, bir yakıt enjektörü sızıntısı, hava/yakıt karışımının o kadar zengin olmasına neden olabilir ve sonunda katalitik konvertörü yakabilir.

Yakıt enjektörleri bireysel olmakla birlikte, diğer enjektörlerle bir ekibin parçası olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle, yalnızca bir enjektörü veya tümünü değiştirip değiştiremeyeceğinizi merak ediyorsanız, yanıt neredeyse her zaman tümünü değiştirmektir. Markanıza ve modelinize bağlı olarak, tam bir yakıt enjektörü değişimi için genellikle yaklaşık 800 ila 1.450 TL ödemeyi bekleyebilirsiniz. Parçalar tek başına yaklaşık 600 ila 1200 TL arasındadır ve işçilik maliyeti yaklaşık 200 ila 250 ABD TL arasında olacaktır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir