Yapay Uydu Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Gece gökyüzüne bakıldığında gökyüzünde yıldızlar, ay, uydular vb. birçok gök cismi görülür. Uydular, bir gezegenin etrafında veya ondan daha büyük bir nesne üzerinde dönen veya yörüngede dönen küçük nesnelerdir. En yaygın olarak gözlemlenen ve bilinen uydu aydır, Ay da Dünya’nın uydusudur, çünkü Ay sabit yörüngesinde Dünya’nın etrafında döner.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Uydu

Uydular, kendisinden daha büyük ve kendi ekseni etrafında dönen bir gezegenin etrafında dönen doğal veya insan yapımı nesnelerdir. Güneş sisteminde ay da dahil olmak üzere çeşitli uydular vardır. Bu nedenle, uydular varoluş temelinde iki ana kategoriye ayrılır:

Doğal Uydular

Kendisinden daha büyük bir gezegenin etrafında sabit bir yörüngede dönen uzayda bulunan herhangi bir gök cismine doğal uydular denir. Güneş sistemi, 205 uydunun doğal uydu olduğu bilinen altı gezegen uydu sisteminden oluşur. Bu uydular benzer şekilde daha büyük ve daha büyük yarıçaplarda yörüngede. Yüzeyleri genellikle çeşitli gazlardan veya Rocky Dağları’ndan oluşur.

Yapay Uydular

İnsanların roket kullanarak yörüngeye fırlattığı herhangi bir nesneye yapay uydu denir. Şu anda, Dünya’nın etrafında dönen binin üzerinde aktif uydu var. Uydunun boyutu, yüksekliği ve tasarımı uydunun kullanımına bağlıdır. Bu uydular ayrıca, önceden belirlenmiş yörüngelerde gezegenlerin etrafında dönmek için yapılmış ve Dünya’dan roketler tarafından fırlatılan hassas aletler ve kameralarla donatılmıştır.

Yapay Uydu Nedir
Yapay Uydu Nedir

Yapay Uyduların Tarihi

İlk yapay uydu Sovyetler Birliği tarafından 4 Ekim 1957’de başarıyla fırlatıldı. Bu uyduya Sputnik-I adı verildi. Sputnik-I, 183 pound ağırlığında ve yaklaşık bir kriket topu büyüklüğündeydi. Dünya yörüngesinde dolaşmak 98 dakika sürdü. Bu uydunun fırlatılması, Sputnik-I, uzay çağının başlangıcı ve 1960’lı yıllara yayılan ABD-SSCB uzay yarışının başlangıcı olarak adlandırılmıştır. Sovyetlerin Sputnik-II’yi fırlattığı aynı yılın 3 Kasım’ında başka bir uydu fırlatıldı. Sputnik-II, Laika adlı bir köpekle birlikte çok daha ağır bir yük taşıdı.

Sputnik-I & II’den hemen sonra, ABD Savunma Bakanlığı, Von Braun adlı bir adam tarafından yürütülen başka bir uydu projesini finanse etti. Von Braun, ekibi ve Redstone’daki ABD Ordusu, Explorer Projesi üzerinde çalıştı. Explorer I, 31 Ocak’ta piyasaya sürüldü. Dünyanın etrafındaki manyetik radyasyon kuşaklarını keşfetmek için kullanılan küçük, bilimsel olarak önemli bir yükten oluşur. Bunlara baş araştırmacı James Van Allen’ın adı verildi. Bu program, bir dizi başarılı hafif bilimsel uzay aracı yaratmaya devam etti.

Yapay Uydu Türleri

Uyduların hareket yönüne ve Dünya yüzeyinden uzaklığına göre yapay uydular genel olarak ikiye ayrılır;

1. Yerdurağan Uydular: Yer yüzeyinden yaklaşık 35.800 km uzaklıkta, önceden belirlenmiş yörüngelerinde dünya ile aynı yönde dönen yapay uydulara yerdurağan veya yer eşzamanlı uydular denir.

2. Kutup Yörüngeli Uydular: Kuzey ve Güney Kutbu üzerinden geçen kuzey-güney yörüngesi etrafında dönen ve Dünya yüzeyinden yaklaşık 500-800 km uzaklıkta bulunan yapay uydulara Kutup uyduları denir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir