B Sınıf Ehliyet İle Kullanılabilen Motorlar

Yasal olarak araç kullanmak için ehliyet alınması gerekmektedir. Kullanacakları araçlara göre alınan birçok ehliyet türü vardır. B sınıf ehliyette bunlardan biridir. B sınıf ehliyet, otomobil ya da kamyonet kullanmak isteyen kişilerin aldıkları ehliyet türüdür. B sınıf ehliyet almaya hak kazananlar B1, M, F sınıfı araçlarını kullanabilmektedir. Bu araçlar dört tekerlekli motosiklet, otomobil, traktör azami yüklü ağırlığı 4250 kg değerindeki birleşik araçlar kullanabilir. Ülkemizde en fazla alınan ehliyet türü B sınıfıdır. B sınıfı ehliyet alabilmek için belirli şartlar vardır. Bunlar:

  • 18 yaşının doldurulması.
  • 2 adet biyometrik fotoğraf.
  • Adayların minimum ilkokul mezunu olması.
  • Sağlık kuruluşlarından sağlık belgesi alınmış.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.

B sınıfı sürücü belgesinin alınması için gereken şartlar ve belgelerin tamamlanmasından sonra adaylar sürücü kurslarına başvurur ve teorik yazılı dersleri alması gerekmektedir. Aldıkları eğitimden sonra yazılı sınavı girmeleri gerekir. Yazılı sınavları geçtikten sonra direksiyon derslerine başlanmaktadır. Bir süre eğitim alan adaylar direksiyon sınavının geldiği zaman sınava girer kurallara uyup başarılı olursa ehliyet almaya hak kazanırlar.

B Sinif Ehliyet Ile Kullanilabilen Motor
B Sinif Ehliyet Ile Kullanilabilen Motor

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Araba Ehliyetiyle Hangi Motorlar Kullanılır?

Bilindiği gibi B sınıfı ehliyetle M yani Moped sınıfı motosiklet kullanılabilir. Moped sınıfı 45k/s hızı ve hacmi 50 cc geçmeyen motosiklet anlamına gelmektedir. Ayrıca B1 ATV araçlarını da kullanabilir. Bu araçlar zorunlu trafik sigortasından ve motorlu taşıt vergisinden muaftırlar. Şimdi B sınıfı ehliyetle kullanabilen motor çeşitlerini ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Yamaha Neo’s 4

B sınıfı ehliyetle kullanılabilir. Şehir içi ulaşım aracıdır. Ağırlığı 95 kg, motor hacmi 49cc’dir. Motor tipi tek silindir, 4 zamanlı ve sıvı soğutmalıdır. Alaşımlı jantlar, çift ön farları ve mavi arka plan aydınlatmalı LCD gösterge paneli bulunmaktadır.

Asya Polo 50

B sınıfı ehliyetle kullanılabilmektedir. Silindir hacmi 49 cc’dir. Scooter kategorisinde yer alır.81 kg ağırlığında, vites tipi otomatiktir. Motor tipi tek silindir, 4 zamanlı ve sıvı soğutmalıdır.3.1 beygir gücüne sahiptir. Yakıt kapasitesi 6 lt’dir. Elektrikli marşla çalışmaktadır.

Mondival Revival 50CC

B sınıfı ehliyet ile kullanılır. MTV ücreti ödemeniz gerekmez. Motor tipi tek silindir, sıvı soğutma ve 4 zamanlıdır. Motor hacmi 49.6 cc’dir. 85 kg ağırlığında, maksimum taşıma kapasitesi ise 150 kg’dır. Vites tipi otomatik ve scooter kategorisinde yer almaktadır.

Kanuni Pony 50cc

B sınıfı ehliyetle kullanılabilir. Motor tek silindir, tipi 4 zamanlı ve sıvı soğutmalıdır Silindir hacmi 49.6 cc’dir. 78 kg ağırlığındaki motor kırmızı, mavi, siyah ve kahverengi renkleri mevcuttur. Maksimum taşıma kapasitesi ise 150 kg’dır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir