Çamaşır Suyu Ana Maddesi ve Formulü Nedir, Çamaşır Suyu Nasıl Yapılır?

Çamaşır suyu, güçlü bir klor kokusu olan soluk sarı bir tozdur. Suda çözünür, ancak safsızlıkların varlığından dolayı hiçbir zaman berrak bir çözelti gözlenmez. Kimyasal formül (CaOCl_2) kimyasal olarak kalsiyum hipoklorit olarak adlandırılır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Sıvı Çamaşır Suyu Formülü Nedir?

Sıvı çamaşır suyu olarak da adlandırılan sodyum hipoklorit, dezenfektan ve çamaşır suyu maddesi olarak yaygın olarak kullanılan güçlü bir oksitleyici maddedir. Formül ve Yapı: Sodyum hipokloritin kimyasal formülü NaClO ve moleküler ağırlığı g/mol’dür.

Camasir Suyu Ana Maddesi Nedir
Camasir Suyu Ana Maddesi Nedir

Çamaşır Tozunun Kimyasal Formülü Nedir?

çamaşır tozunun kimyasal formülü CaOCl2, kimyasal adı ise kalsiyum oksiklorürdür. Kuru sönmüş kireç üzerinden klor gazı geçirilerek elde edilir. Çoğu zaman, bu işlem büyük ölçekli çamaşır tozu üretiminde kullanılır.

Ev Yapımı Çamaşır Suyu Nasıl Yapılır?

1. Tüm malzemeleri galon başına bir sürahi içinde karıştırın. Karıştırmak için hafifçe sallayın. 2. Çamaşırlarınızı çamaşır suyu ile yıkama döngüsünde bir bardak ev tipi çamaşır suyu kullanın. Bu ev yapımı çamaşır suyu, hidrojen peroksidi “aktif” tutmak için ışığın geçmesine izin vermeyen bir tür kaba koymak en iyisidir.

Bir Sprey Şişesine Ne Kadar Çamaşır Suyu Koymalı?

Yeni veya iyi temizlenmiş bir sprey şişesi, çamaşır suyu ve suyu hazır bulundurun. Çamaşır suyuyla çalışırken koruyucu eldivenler ve eski giysiler giyin. Ev yapımı çamaşır suyu için 1 kısım çamaşır suyuna 10 kısım su kullanın. Örneğin, sprey şişeniz 30 ons ise, suyla doldurun, ancak üç ons çamaşır suyu için yer bırakın.

Çamaşır Suyu Neden Giysilerin Rengini Alır?

Sodyum hipoklorit güçlü bir oksitleyici ajan olduğu için sadece giysinizdeki lekelerde değil, giysiye rengini veren boyalarda da kimyasal bağları oksitleyebilir. En sevdiği kot pantolonuna yanlışlıkla klorlu çamaşır suyu damlayan herkes, çamaşır suyu oksitleyici bir madde olarak ne kadar etkili olduğunu deneyimlemiştir. Hidrojen peroksit gibi daha zayıf bir oksitleyici ajan kullanan klorsuz bir çamaşır suyu, giysi boyasındaki daha güçlü kimyasal bağları kırmadan belirli lekelerdeki kimyasal bağları kırabilir.

Klor ve Çamaşır Suyu Aynı Şey Midir?

Klor ayrıca çamaşır suyu ile ilişkilidir ve genellikle çamaşır suyu ile birbirinin yerine kullanılır. Klor, çamaşır suyu yapmak için kullanılan ana bileşendir, ancak çamaşır suyu farklıdır ve iki kelime eşanlamlı olarak kullanılmamalıdır. Klor bir elementtir ve atom numarası 17’dir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir