Fren Balatası Nedir, Ömrü Ne Kadar, Değişim Fiyatları Nelerdir?

Modern otomobillerde disk frenler kullanılır ve bu disklerin (diğer adıyla rotorların) yavaşlayabilmeniz için onları sıkıştıracak bir şeye ihtiyacı vardır. Bu işi fren balataları yapar. Rotora sürtünen bir sürtünme malzemesinden ve bir destek plakasından oluşurlar ve kendisi de aracınızın önemli bir parçası olan fren sisteminizin hayati bir parçasıdırlar. İşte bunları değiştirmekle ilgili bilmeniz gerekenler.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Fren Balataları Ne Kadar Dayanır?

Fren balatası ömrü bir veya iki pist gününden yaklaşık 112 bin km kadar değişebilir ve ortalama 72 bin km civarındadır. Uzun ömürlülükleri sürüş tarzınız (fren pedalına hafif veya sert basmanız), nerede sürdüğünüz (düz çöllere karşı karlı dağlar, şehre karşı otoyol), aracınızı nasıl kullandığınız (işe gidip gelme, çekme, taşıma) ve balataların malzemesi (aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır) dahil olmak üzere birçok değişkene bağlıdır. Bu nedenle, her 8 bin km bir ve tekerlekler kapalı olduğunda bunları kontrol etmek (veya kontrol ettirmek) iyi bir uygulamadır.

Fren Balatasi Degisim Fiyatlari Nelerdir
Fren Balatasi Degisim Fiyatlari Nelerdir

Fren Balatalarınızı Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Balatalarınızın ömrünü tamamladığını anlamanın çeşitli yolları vardır. Frene bastığınızda gıcırdama, gıcırdama veya metal metale çarpma sesi duyuyorsanız, bu balataların merhamet için çığlık attığı anlamına gelir. Ses, genellikle balatanın derinliklerine gömülü küçük bir metal şerit olan bir aşınma göstergesinden geliyor olabilir. Sürtünme malzemesi aşındıkça, gösterge açığa çıkar ve diske sürtünerek balataların vurulduğu alarmını verir. Eğer balatada böyle bir aşınma göstergesi yoksa veya bu sesi duymuyorsanız, destek plakası rotora sürtündüğünde bu sesi duyacağınız neredeyse kesindir. Bu seslerin hiçbiri iyi haber değildir ve hiçbiri hafif değildir – ancak hepsi size fren balatalarını ne zaman değiştirmeniz gerektiğini söyler.

Fren pedalına bastığınızda pedalın titreştiğini hissediyorsanız, bu balataların rotorlarla düzgün temas etmediğini ve değiştirme zamanının geldiğini gösterir. Kilitlenme önleyici fren sisteminin neden olduğu titreşimi balata aşınması ile karıştırmayın; titreşimlere neyin neden olduğundan emin değilseniz, balataları görsel olarak inceleyin.

Bazı araçlarda (hepsinde değil) kalan kalınlığı ölçen ve yeni donanım zamanı geldiğinde sürücüyü uyaran balata aşınma sensörleri vardır. Aracınız size balataların bittiğini söylüyorsa, bitmişlerdir. (Ve sensörleri de değiştirmeniz gerekebilir). Frenleriniz hatırladığınız kadar iyi performans göstermiyorsa, bunun nedeni balatalar olabilir veya düşük hidrolik sıvısı veya hatlardaki hava gibi başka bir fren sistemi sorunu olabilir. Bu işaretlerden herhangi birini göz ardı etmeyin, aksi takdirde mükemmel rotorları mahvedebilirsiniz – ya da daha kötüsü, bir gün fren pedalına gittiğinizde tepki vermediğini görebilirsiniz. Aracınızın fren balatalarından herhangi birini değiştirmeniz gerekiyorsa, bunu sadece bir köşede değil, aksın her iki tarafında da yaptığınızdan emin olun. Pedala bastığınızda aracın bir tarafa çekilmesini önlemek için soldan sağa dengeli frenleme kabiliyetine sahip olmak önemlidir.

Fren Balatalarını Değiştirmenin Maliyeti Ne Kadardır?

Ortalama ön fren balatası değiştirme maliyeti 200 ile 300 TL arasındadır; bu, arka fren balatası değiştirme maliyetiyle hemen hemen aynı. Parçalar ve işçilik de dahil olmak üzere dört fren balatasını değiştirmenin maliyeti, dört tekerleğin tümü için 250 ila 800 TL arasında değişmektedir.

Fren Balatalarından Tasarruf Etmek İçin İpuçları

  • Arabanız için en iyi fren balatası tipini araştırın. Bazı fren balataları, belirli araç türleri için daha iyi çalışır. Ne tür fren balataları satın almak istediğinizi öğrenmek için seçeneklerinizi çevrimiçi olarak araştırabilirsiniz.
  • İşle ilgili teklifler alın. Fren balatası değişimi için en iyi fiyatı bulmak için birkaç farklı tamirciden fiyat teklifi alın.
  • Fren balatalarının ne zaman değiştirilmesi gerektiğini bilin. Aracınızın fren balatalarını kendiniz ölçebilirsiniz veya aracınızı yağ değişimine götürdüğünüzde bir tamirciden balatalara hızlı bir şekilde bakmasını isteyebilirsiniz. Pedleri değiştirmek için çok uzun süre beklerseniz, rotorlara zarar verebilirsiniz.
  • Bakım yapmayı planlayın. Aracınızı uzun süre kullanacaksanız, fren balatalarını muhtemelen en az bir kez değiştirmeniz gerekecektir. Bu, zamanı geldiğinde atlayabileceğiniz bir araba bakımı değildir, bu nedenle faturadan şaşırmamak için önceden plan yapın.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir