Kumaş Çeşitleri ve Özellikleri: Hangi Kumaşı Hangi Amaçla Kullanmalısınız?

Kumaşlar hakkında her şeyi ezbere bilmek biz dikişçiler için ikinci doğa olmalıdır. Bu nedenle bugün, tüm tekstil severler için mutlaka okunması gereken bu harika bilgileri paylaşıyoruz!

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Projeniz İçin Doğru Kumaşı Nasıl Seçersiniz?

Yeni bir proje oluştururken doğru kumaşı seçmek, attığımız en önemli adımlardan biridir. Eğer yanlış bir seçim yaparsak, bu bitmiş ürünümüzü büyük ölçüde etkileyebilir. Doğru seçimi yaparken ya kumaşın dokusundan ya da tasarımından etkileniriz. İkisi arasında mutlu bir orta yol bulmak gerçekten de dikiş cennetidir!

Kumas Cesitleri
Kumas Cesitleri

Kumaş Türleri

1. Doğal Elyaf

Doğal elyaftan elde edilen kumaşlar hem bitkilerden hem de hayvanlardan elde edilir. Pamuk ve keten ya da keten bitkilerden elde edilirken, yün ve ipek hayvanlardan elde edilen ürünlerdir.

Pamuk

 • Popüler
 • Çok Yönlü
 • Ucuz

Pamuk, aynı adı taşıyan bitkilerden elde edilir. Kumaş olarak kullanımı tarih öncesi çağlara kadar uzanan uzun bir geçmişe sahiptir ve günümüzde en yaygın ve en çok kullanılan kumaş olmaya devam etmektedir. Pamuk yumuşak, nefes alabilen ve hafif olduğu için çocuk giysileri için en iyisidir. Aynı zamanda dayanıklıdır, bu nedenle günlük kullanım için mükemmeldir ve elde ya da makinede yıkanabilir.

Keten

 • Popüler
 • Çok Yönlü
 • Ucuz

Keten, insanların sıcak ve nemli bölgelerde inanılmaz nefes alabilirliği ve serinliği nedeniyle değer verdiği bitkilerden elde edilen kumaş türlerinden biridir. Dikiş söz konusu olduğunda, keten kumaş çalışmak için büyüleyici bir malzemedir: kullanımı kolay ve dayanıklıdır. Nakış projeleri keten kumaşlarla harikadır. Keten döşeme türleri, perdeler ve masa örtüleri gibi giysi el sanatları için buradan ihtiyaçlarınıza yönelik alışveriş yapın.

İpek

 • Parlak
 • Kolayca kaybolur
 • Daha maliyetli

En ünlü kumaşlardan biri olan ipekten lüks giysiler, tekstil el sanatları ve yatak çarşafları yapılır. İpek elbiseler yumuşak ve hafif olmalarına rağmen dayanıklı oldukları için daha pahalıdır. İpekteki boyalar akma eğilimindedir, bu nedenle kumaşı kuru temizlemek veya soğuk suyla elde yıkamak en iyisidir.

2. İnsan Yapımı Elyaf

Kumaş talepleri yerini insan yapımı veya sentetik elyafa bıraktı. Şimdi, insan yapımı elyaf giyim, çanta ve ev dekorasyonu gibi tekstil el sanatlarında popülerdir. Bazı yaygın ve popüler yapay elyaflar naylon, spandeks, akrilik, kevlar ve vinyondur.

Polyester Kumaşlar/Vinil

 • Ucuz
 • Kolay kırışmaz

Bu çok yönlü insan yapımı kumaş sadece giyim projeleri için harika olmakla kalmaz, aynı zamanda perdeler, yastık kılıfları, yatak örtüleri ve masa örtüleri için de olağanüstüdür. Polyester kumaşların en büyük avantajlarından biri leke tutmama özelliğidir.

Fiberglas

 • Dayanıklı

Farklı endüstrilerde yaygın olarak kullanılsa da, fiberglas kumaş veya kumaş giyim endüstrisini fethetmemiştir. Kumaş, bunun yerine, koşum takımlarında ve yelkenlerde açık hava sporları ihtiyaçları için kullanılır.

Kumaş Türleri | Bir Malzeme Seçin

1. Zımba Elyafı

Kısa boylarda herhangi bir elyaf türü. İplik oluşturmak için bunları bir araya getirin.

2. Filament Elyaf

Sürekli teller halinde ipek veya insan yapımı elyaf.

3. İplik

Daha kalın, daha güçlü bir iplikçik için birlikte eğrilen farklı uzunluklardaki lifler.

Kumaş Türleri | Bir Yapı Stili Seçin

1. Dokumasız

Kumaş parçasının tamamı yapımdan sonra boyanır. Bir elyaf karışımı çok renkli bir etki yaratabilir.

2. Dokuma

Dikey ve yatay iplikler iç içe geçerek dokuma bir kumaş oluşturur. Bu tür kumaşlar dikişe yeni başlayanlar için harikadır çünkü daha gevrektirler ve yerlerinde dururlar.

3. Örme Kumaş

İplikler, örme bir kumaş oluşturmak için birbirine kenetlenen ilmekler oluşturur. Örgü kumaşlar rahat giysiler yaratır, ancak esnek olmaları dikiş dikmeyi biraz zorlaştırır.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir