Şardonlu Kumaş Nedir?

Şardon özel bir kumaş değildir. Çeşitli kumaş türlerine göre yapılan tüylendirme işlemlerine verilen isimdir. Dokuma veya örme kumaşların, ipliklerinin içerisinde lifler yer almaktadır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Şardonlu Kumaş Nedir?

Şardonlama bir kumaş türü değildir kumaşlara yapılan tüylendirme işlemleridir. Şardonlu kumaş, şardonlama işlemi, dokuma veya örgü kumaşın yüzeyinden geçirilen metal teller aracılığıyla ipliklerin içerisinden liflerin çekilmesine yapılan mekanik apre işlemidir. Şardonlama işlemleri ısı geçirgenliği azdır, dolgun tutumlu, tüylü görünümü ile istenilen kumaşlara uygulanan işlemdir. Şardonlanacak kumaşın yapısı, şardonlama işlemi için çok önemli olmaktadır.

Şardonlu Kumaş Nasıldır?

Şardonlu kumaş, tüylendirilmiş kumaş çeşididir. Kullanılan makine, makinenin garnitür tellerinin özellikleri, arama ve koparma silindirlerin sayısı ve bunların yönlerine bağlı olarak istenilen efekt elde edilmektedir. Şardonlama işlemleri, her aşamada yapılabileceği gibi son aşamada da yapılabilmektedir.

Sardonlu Kumas Nedir
Sardonlu Kumas Nedir

Şardonlu Kumaş Terletir mi?

Şardonlu kumaş, görünümü değiştirilmiş ve tüylendirilmiş bir kumaş türüdür. Şardonlu kumaş, genelde terleten yapısı vardır. Şardonlanan kumaşın ısı geçirgenliği değişmektedir. Kumaşı oluşturan ipliklerin içerisindeki çekilen lifler sayesinde kumaş hacim kazanmaktadır. Genleşen iplikler, kumaş gözeneklerini dolduracağından içeriden dışarıya veya dışarıdan içeriye olacak hava akımı önemli ölçüde azalmaktadır. Bu sebeple bu kumaşlar ısıyı muhafaza eden bir özellik kazanmaktadır.

Şardonlu Kumaş Özellikleri

– Şardonlu kumaşın tutumu değişmektedir. Kumaş daha dolgun görünüm kazanmaktadır. Meydana gelen dolgun yapısı ile kumaşın yumuşaklığını önemli ölçüde arttırmaktadır. Kumaş yüzeyinden kaldırılan lifler kumaş yüzeyinde tüylü görünüm ortaya çıkarmaktadır ve desenli kumaşlarda desen hatlarının birbirine geçeceği noktaları büyük ölçüde yumuşatılarak desen kontürlerinin göze daha güzel görünecek yumuşaklık kazanmasına yardımcı olmaktadır.

– Kumaşın ısı geçirgenliği artmaktadır. İpliklerin hava boşluklarını doldurmasıyla daha sıcak tutan tüylü bir kumaş elde edilmektedir.

– Şardonlama işlemiyle sağlanan olumlu apre özellikleri ile birlikte şardonlamanın kumaşta ortaya çıkarabileceği olumsuzluklar da bulunmaktadır.

– İstenilen yüzey özelliğini kazandırmak amacıyla şardonlama uygulaması gereğinden çok yapılması kumaşı oluşturan ipliklerin içinde bulunan liflerin azalması sonucunda ipliklerin bu nedenle kumaşın kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir.

– Fazla tüylenme, başta göze güzel görünse de kullanım açısından zorluk yaratabilmektedir. Ürünü kullanım sırasında boncuklanma, aşırı tüy dökülmesi, kumaştan kopan tüylerin başka kumaşların yüzeyine yapışması gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Şardonlu Kumaş Kullanım Alanları

Yünlü kumaşlar,  döşemelik kumaşlar, battaniye, eşofman, manto, mont, ceket gibi tekstil ürünlerinin yapımında kullanılan kumaşlar şardonlama işlemine tabi tutulmaktadır.

Şardonlu Kumaş Esnek Midir?

Şardonlanan kumaşın esnekliği kullanılan kumaşın türüne göre değişmektedir. Fakat genelde şardonlanan kumaş esnek yapıda olmamaktadır.

Şardonlu Kumaş Yıkanınca Çeker Mi?

Şardonlu kumaş yıkanınca genelde çekmez. Bu durumda şardonlanan kumaşın yapısı ile doğrudan ilgilidir. İşlemden geçirilmiş olan kumaşlar genelde çekme yapmaz.

Şardonlanmış Kumaş Sıcak Tutar Mı?

Şardonlanan kumaş, tüylendirilmiş ve hava geçirgenliği önemli ölçüde azaldığı için genelde sıcak tutmaktadır. Şardonlanan kumaş, yapısı ile pek çok kışlık ürünlerde, eşofmanda, battaniye yapımında kullanılmaktadır. Özellikle kış aylarında şardonlanmış kumaş ile yapılan ürünler büyük ilgi görmektedir. Dayanıklı olan bu ürünler, uzun yıllar kullanıma uygundur. Genelde sıcak tutma özelliği ile bilinen şardonlanmış kumaş, birçok alanda kullanılmaktadır. Günümüzde taytların iç tarafına da şardonlama işlemi yapılmaktadır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir