Polyamid Kumaş Nedir?

Farklı kumaşları ve nasıl yapıldığını anlamak, gardırobunuzu çok daha iyi tasarlamanıza yardımcı olacaktır. Hangilerinin sizi daha serin, daha sıcak, daha sağlıklı ve daha güvenli tutacağını bilmek, her zaman iyi görünmek istediğinizde büyük bir artıdır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Polyamid Nedir?

Polyester gibi petrol ürünlerinden yapılan sentetik bir malzemedir. Ancak kullanılan kimyasal bileşikler farklıdır, bu nedenle polyester olarak adlandırılabilse de, sentetik kumaşla aynı değildir.

Yine de kafanız karışmasın, naylon ve diğer polyamid malzemelerin yapımında kullanılan poliamidler, yün, ipek ve diğer protein üreten kumaş malzemelerinde bulunan doğal olarak oluşan poliamidlerle aynı değildir. Genellikle, poliamid kumaşları yapmak için kullanılan tüm bileşenler sentetiktir veya farklı kimyasallar veya petrol ürünlerinde kaynakları vardır. Sonra naylon olarak sınıflandırılan alifatik poliamidler ve aramidler olarak sınıflandırılan aromatik poliamidler vardır.

Daha sonra çeşitli naylon sınıfları vardır ve farklı uygulamalar için farklı versiyonlar yapılır. Bu ürünleri bu kadar popüler yapan şey, poliamidlerin geri dönüştürülerek başka uygulamalarda yeniden kullanılmasının mümkün olmasıdır.

Polyamid Kumas
Polyamid Kumas

Polyamid Kumaş Nedir?

Temel konulara inmek istiyorsanız. Polyamid kumaşlar petrol ve kimyasallardan yapılır. Bu poliamidler ham petrolden çıkarılır ve diamin asit olarak adlandırılır. Daha sonra naylon tuzu olarak bilinen polimeri oluşturmak için adipik asit ile birleştirilir.

Gördüğünüz gibi, bu malzemeleri oluşturmak için kullanılan hiçbir doğal içerik yok ve cildinizin yanına sert kimyasallar koymuş oluyorsunuz. Onları bu kadar harika yapan şey, bu malzemelerden yapılan kumaşın çok esnek ve rahat olmasıdır.

Bitmiş ürün, giymeniz gereken hemen hemen tüm giyim tarzlarında yeterli esnemeye sahip olduğunuzdan emin olmak için diğer liflerle harmanlama konusunda da iyidir. Esneme bu üründeki en çekici özelliktir ancak lifler ayrıca pamuk, yün ve diğer kumaşların normalden biraz daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur.

Farklı derecelerde naylon yapmak için kullanılan poliamidler güçlüdür, bu yüzden genellikle paraşütlerde bulunurlar ve savaştan hemen sonra kadınlar paraşüt kumaşı kullanarak elbise dikerlerdi.

Polyamid Kumaş Nasıl Yapılır?

Naylon ve diğer polyamid kumaşları yapmak için 9 aşamalı bir süreç vardır. İlk adım, biraz ham petrol elde etmek ve diamin asidini bu üründen çıkarmaktır. Daha sonra diamin asit, naylon tuzu adı verilen polimeri oluşturmak için adipik asit ile karışmaya zorlanır.

Tuz kristalleştikten sonra çok sıcak bir sıvı oluşturmak üzere ısıtılır. Bu sıvı daha sonra metal bir püskürtme memesinden geçirilir ve uzun lifler halinde ekstrüde edilir. Daha sonra lifler bobin adı verilen bir makaraya konularak işlemin gerdirme aşamasına gönderilir.

Bu gerdirme aşamasının, liflerin esneme kabiliyetini ve elastikiyetini artırması beklenir. İşlemin o kısmı yapıldığında lifler çekme denilen başka bir makaraya konulur ve eğirme bölümüne gönderilir. Eğirme işlemi tamamlandıktan sonra, elyaflar giyim malzemesine veya elyafın diğer biçimlerine yerleştirilmeye hazırdır. Bazı lifler saf kalır ve daha sonra %100 naylon ve benzeri giyim eşyası haline getirilir veya lifler diğer malzemelerden yapılmış muadilleriyle karıştırılır. Ancak, tüm ürün sonuçları tutarlı değildir ve üreticiden üreticiye değişecektir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir