Ablasyon Nedir?

Ablasyon, ameliyatla veya lazer tedavisi gibi daha az invaziv tekniklerle bir doku tabakasını kaldıran tıbbi bir prosedürdür. Yakını görememekten belirli kalp sorunlarına kadar çeşitli tıbbi durumları tedavi etmek ve ayrıca düzensiz doku gibi belirli kozmetik sorunları gidermek için kullanılır.

Bir organın kısmen veya tamamen çıkarılmasını içeren bir rezeksiyondan farklı olarak, ablasyon normal işlevi eski haline getirmek için bir doku tabakasını (veya katmanlarını) kaldırır. Bazı durumlarda, ablasyon sorunlu dokuları yok eder. Diğerlerinde, doku yeniden büyümesini teşvik eder. Bu makale, ablasyonun olası kullanımlarını ve her bir prosedürün nasıl gerçekleştirildiğini gözden geçirmektedir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yüzey Ablasyonu

Yüzey ablasyonu cilt, göz veya diğer yüzeysel dokularda yapılabilir. Birçok prosedür birçok farklı amaç için kullanılmaktadır.

Deri

Derinin yüzey ablasyonu, bir doku tabakasının çıkarılmasını içerir:

 • Renk değişikliğini tedavi et
 • Cilt dokusunu iyileştirin
 • Cildinizin yüzeyindeki lezyonları (yaraları), siğilleri veya tümörleri çıkarın

Cilt yenilenmesini veya onarımını sağlamak için kozmetik amaçlarla kullanıldığında dermabrazyon olarak adlandırılır. Tipik olarak bir tıbbi ofiste bir dermatolog tarafından gerçekleştirilir. Teknikler şunları içerir:

 • Lazer ablasyonu: Yüzeysel (yüzeysel) lezyonlar veya renk değişikliği için lazer kullanılır.
 • Kemoablasyon: Topikal asitler cildi soymak veya siğilleri gidermek için kullanılır.
 • Kriyoablasyon: Sıvı nitrojen veya argon gibi soğuk gazlar cildi dondurur.
 • Fulgurasyon: Yüksek frekanslı elektrik akımları küçük lezyonları veya siğilleri yok eder.

Göz

Yakın görüşlülük, uzak görüşlülük ve astigmatizmayı tedavi etmek için kullanılan göz lazer tedavileri, başka bir yüzey ablasyonu şeklidir. Lasik cerrahisi olarak da bilinen teknik, korneanın yüzey hücrelerini çıkarır. Kornea, gözünüzün iris ve göz bebeğini kaplayan ve ışığın göze girmesine izin veren şeffaf kısmıdır. Lasik ameliyatı, görüşünüzü düzeltmek için korneayı yeniden şekillendirebilir. Göz lazer tedavileri tıbbi tesislerde oftalmologlar (göz cerrahları) tarafından yapılmaktadır.

Kulak Burun ve Boğaz

Yüzey ablasyonu, kulak, burun veya boğazı içeren kulak burun boğaz prosedürlerine de uygulanabilir. Bir prosedür, horlama veya uyku apnesini tedavi etmek için ağzınızın çatısındaki fazla yumuşak damak dokusunu uzaklaştırır. Sinüsler, bademcikler ve tiroid nodülleri üzerinde başka işlemler yapılabilir.

Ablasyon
Ablasyon

Kardiyak Ablasyon

Kardiyak ablasyon, genellikle kalp ritminizle ( aritmiler ) ilgili sorunları düzeltmek için kullanılan bir tekniktir . Prosedür, belirli sinir yollarını engellemek için kalp dokusunu yok eder. Bu, aritmileri tetikleyen elektrik sinyallerini durdurur. Kardiyak ablasyon tipik olarak bir hastane ortamında kardiyologlar tarafından gerçekleştirilir. Kasıktaki bir damar veya arter yoluyla kateter adı verilen ince, esnek bir tüp yerleştirirler. Sonra tüpü kalbe kadar geçiriyorlar. Enerji, doku alanını dondurmak veya yakmak için kullanılır. Genellikle kateter ablasyonu olarak adlandırılan bu teknik, kalbin hem kulakçıklarının (üst odacıklar) hem de karıncıkların (alt odacıklar) aritmilerini tedavi etmek için kullanılabilir. Şunları içerir:

 • Atriyal çarpıntı ablasyonu (atriyumları içeren)
 • Pulmoner ven izolasyonu (atriyumları içeren)
 • Supraventriküler taşikardi ablasyonu (atriyumları içeren)
 • Ventriküler taşikardi ablasyonu (ventrikülleri içeren)

Benzer bir teknik, arter tıkanıklıkları standart balon anjiyoplastiye yanıt vermediğinde kullanılabilir. Rotoaterektomi olarak bilinen, küçük, elmas uçlu bir matkap, yağ birikintilerini giderir ve kan akışını eski haline getirir.

Endometriyal Ablasyon

Endometrial ablasyon, uterus astarını ( endometrium ) tahrip eden minimal invaziv bir prosedür ise. Amaç, ağır adet kanamasını azaltmak veya durdurmaktır. Bu prosedür tipik olarak bir tıbbi tesiste bir jinekolog tarafından gerçekleştirilir. Her türlü endometriyal ablasyon için aletler vajinadan ve rahme yerleştirilir. Aşağıdakiler dahil çeşitli teknikler kullanılır:

 • Yüksek enerjili radyo frekansı: Genişletilmiş bir ağ, kaplamayı yok etmek için radyo dalgaları tarafından oluşturulan bir elektrik akımı sağlar.
 • Termal balon ablasyonu: Uterusa ucunda balon bulunan bir kateter yerleştirilir. Balon, astardan kurtulmak için 190 derece F olan sıvı ile doldurulur.
 • Mikrodalga endometriyal ablasyon (MEA): Mikrodalga enerjisi, astarı yok etmek için ince bir sonda yoluyla uterusa gider.
 • Kriyoablasyon: Astarı dondurmak için -4 derece F’ye soğutulmuş bir prob kullanılır.

Endometrial ablasyon, bir doğum kontrolü veya sterilizasyon şekli değildir. Daha sonra hala yumurtlarsınız ve hamilelik mümkündür, ancak döllenmiş yumurtanın implante edeceği endometrium olmadığı için olası değildir.

Gelecekte çocuk sahibi olmak istiyorsanız endometriyal ablasyon yaptırmamalısınız. Ablasyondan sonra hamile kalırsanız, sizi ektopik gebelik veya düşük riskine sokabilir. Bebeğiniz doğumdan önce veya sonra da daha yüksek ölüm riski altında olabilir. Doktorunuz, size en uygun olanı görmek için çeşitli doğum kontrolü ve sterilizasyon ameliyatı gibi seçenekleri sizinle birlikte gözden geçirebilir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir